Archive | MKD истражува RSS feed for this section

Германија бара работници плата од 3000 евра па нагоре- сепак внимавајте на ова!

Германија се сосочува со недостиг на кадар. Се бараат работници за различни позиции – од градежници  до менаџери, банкари, медицински кадар, информатичари. За сезонските работници, за работа на аеродром, продавачи, магационери  се бара минимално  познавање на германскиот јазик, односно положен А1 испит.  За останатите позиции, критериумите се поостри. Платите се движат од 3,000 евра па […]

______________________________________________________________________________________________________

Како најбрзо и најевтино до Вараждин за поголема поддршка на нашите ракометари

По огромниот успех на македонската ракометна репрезентација, која на Европското првенство во Хрватска се пласираше во втората фаза како првопласирана во групата, македонските навивачи веќе на големо прават планови како да стигнат до Вараждин. Таму нашите ракометари ќе ги играат следните три мечеви, по кои ќе се знае какви се шансите македонската репрезентација да се […]

______________________________________________________________________________________________________

Внимавајте на овие работи – уреди кои трошат струја и кога не работат

Дали знаете дека некои апарати во домаќинството водат “таен” живот и продолжуваат да работат дури и кога ќе го стиснете копчето за исклучување. Полнач без мобилен телефон Полнач оставен во струја троши енергија дури и кога на него не е приклучен телефон. Потрошувачката е минимална, па нема претерано да ве удри по џебот. Компјутери и […]

______________________________________________________________________________________________________

Руски медиуми: Промени на Балканот откако Македонија ќе го реши спорот со името

Македонија и Грција се блиску до договор за спорот со името на македонската држава, а конечното решение ќе доведе до сериозни геополитички промени на Балканот, пишува московскиот весник „Комерсант“. Според тврдењата на весникот, по договорот, Скопје речиси сигурно ќе добие повик за членство во НАТО. Весникот наведува и дека конечниот договор за името може да […]

______________________________________________________________________________________________________

Бадниково гранче – симбол на здравјето, среќата и славењето на животот

Домот за Бадник традиционално се украсува со бадниково гранче, кое го симболизира здравјето, го слави животот и вечната среќа. Бадниковото гранче е од дабово дрво, кое се смета за најиздржливо и за највековито. За разлика од другите листопадни дрвја на почетокот на есента листовите од дабот ја менуваат боја, но се задржуваат на гранките и […]

______________________________________________________________________________________________________

Проверете си го пасошот пред да заминете: Казна од 500 евра и забрана за излез

Иако стапи во сила во 2007 година, дури од пред три години Министерството за внатрешни почна да дели прекршочни пријави за несменето презиме во патна исправа. Моминското презиме на невестите во пасошот ги чини од 100 до 500 евра. Според информациите на МВР, досега постојано се изрекуваат прекршочни мерки токму поради оваа причина. Нема ниту […]

______________________________________________________________________________________________________

Ако видите бели линии на месото, размислете дали ќе го јадете! ВИДЕО

Ако забележите бели линии по месото тоа е знак дека пилето имало мускулно заболување. Не е штетно за јадење како такво, но многу зборува за тоа во какви услови е одгледувано пилето. Оваа појава го намалува квалитетот на месото и ја зголемува содржината на маснотиите до 224 отсто повеќе, а како што е добро познато, […]

______________________________________________________________________________________________________

Ако ве касне куче скитник – ви следува отштета!

Град Скопје и “Комунална хигиена“ исплаќаат отштета на граѓани што биле каснати од улични кучиња и кои потоа тужеле на суд и добиле надомест на штета. Како што известуваат градските власти, на годишно ниво има по десетина тужби од граѓани поради напади од бездомни кучиња.Просечно во Скопје секој ден се уловуваат од 120 до 170 […]

______________________________________________________________________________________________________

Кој ќе ви плати отштета ако ве касне куче скитник?

Град Скопје и „Kомунална хигиена“ исплаќаат отштета на граѓани што биле каснати од улични кучиња и кои потоа тужеле на суд и добиле надомест на штета. Во октомври годинава 300 граѓани побарале да се вакцинираат на Инфективната клиника поради истата причина. Во главниот град честа е појавата на напад на кучиња скитници.Завчера расно куче напуштено […]

______________________________________________________________________________________________________

Вистинскиот Џејмс Бонд пушел цигари со име Македонија – смеса на Македонски тутун

Повеќето од оние кои што некогаш слушнале за најпознатиот таен агент во светот Џејмс Бонд, веројатно знаат дека тој поседува дозвола за убивање, постојано е опкружен со убави жени и обожава да пие вотка мартини. Сепак за нас Македонците многу поинтересна е една друга, не толку позната негова навика. Во романите за овој таен агент, […]

______________________________________________________________________________________________________

Се викам Попов, Душко Попов – Ова е човекот кој бил инспирација за Џејмс Бонд

Сте се запрашале ли дали вистинска личност му послужила како инспирација на Јан Флеминг да го креира Џејмс Бонд? И самиот Флеминг бил разузнавачки службеник и бил познат како човек со добар вкус за пијачка, жени и брзи автомобили. Но, изгледа постоело некое лице што служело како модел за фиктивниот Џејмс Бонд. Ви звучи ли […]

______________________________________________________________________________________________________

Трик за стаклата во автомобилот никогаш да не се замаглуваат

Познат Јутјубер открил како на едноствен начин да го решите проблемот – замаглување на стаклата во автомобилот. Експериментот го поделил со целиот свет. На прво ставил фабрички произведено средство за спречување замаглување, на второто стакло ставил пена за бричење, на третото масло за ббе, на четвртото компир, а на петтото гел за раце. Како што […]

______________________________________________________________________________________________________

Како да проверите дали ви е пуштена евтината тарифа од 14 до 16 часот

Прилагодувањето на броилата за новата тарифа е во полн ек. Промените се планира да завршат на 24ти октомври. Но како да бидете сигурни дека Вашето броило има евтина тарифа. Едноставно погледнете на дисплејот од броилото во периодот од 14 до 16 часот, од понеделник до сабота. Доколку во тој период на екранот ви се појавува […]

______________________________________________________________________________________________________

Како батеријата на мобилниот да ви трае подолго

Батериите на денешните паметни телефони, траат се пократко и пократко. Па затоа еве неколку трикови, како подолго време да избегнете да ја полните батеријата на вашиот мобилен телефон. Чистење на приклучокот за полнење Покрај чистење на екранот треба да се чисти и приклучокот за пинење, зошто често може да се насоберат нечистотии и остатоци од […]

______________________________________________________________________________________________________

Метеоролозите открија: еве каква зима нѐ очекува

Како што велат експертите, летото ќе ни потрае, а во октомври температурите ќе бидат значително повисоки отколку што се очекува. Што се однесува до зимата, изгледа дека и таа ќе има милост. Во однос на минатата, кога имаше екстремно ниски температури кои се задржаа се до пролетта, оваа година нѐ очекува прилично блага зима со […]

______________________________________________________________________________________________________

Документарци кои мора да ги погледнете – ќе ја прошират Вашата свест

Ви нудиме листа на на стотина документарни филмови кои можете да ги гледате бесплатно онлајн. Документарните филмови имаат различна тематика, од науката, свеста, тајни заговори, пари итн. 1. Home (2009) 2. Thrive (2011) 3. Paradise or Oblivion (2012) 4. Love, Reality and the Time of Transition (2011) 5. Earthlings (2005) 6. Everything You Know Is […]

______________________________________________________________________________________________________

Внимание: Подобро е да ви украдат кредитна картичка отколку твитер налог – еве зошто

Украдениот Твитер налог во моментов вреди многу повеќе од украдените кредитни картички на црниот пазар, покажуваат истражувањата кои ги спровеле Ранд Корпорејшн и Јунипер Нетворкс. Имено, Твитер налозите на црниот пазар вредат многу повеќе од украдените кредитни картички затоа што корисниците на Твитер налозите често користат исто корисничко име и лозинка за различни налози. Со […]

______________________________________________________________________________________________________

Го држите лаптопот во скут? – прочитајте пред да добиете лузни (Фото)

Синдромот на изгорената кожа се манифестира со добивање на кафеавка или сива кожа. Истражувачите од Универзитетската болница во Базел Швајцарија, кој ја документирале ваквата состојба на 12 годишно момче, во извештајот, објавен во медицинското списание „Педијатрија“, наведуваат дека промената на бојата може да трае со месеци, или години и дека истата најбрзо исчезнува кај децата, […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1