Archive | MKD истражува RSS feed for this section

Производи кои никогаш не се расипуваат – ЛИСТА

Ова се 5 намирници кои слободно можете да ги искористите за подготовка на вкусни јадења кога и да посакате. Мед Мед може да кристализира или да ја промени бојата, но, поради своите антибиотски својства не може да се расипе. Медот да се чува на ладно, а ако кристализира, ставете ја теглата во топла (да не […]

______________________________________________________________________________________________________

Отварање на фирма во Македонија: Што ви треба – 12 детално објаснети чекори

За да регистрирате ДООЕЛ или ДОО, прво што треба да направите е да одредите назив на трговското друштво што сакате да го регистрирате и да извршите проверка на називот. Дали таков назив веќе постои? Основање на трговско друштво Прв чекор За да регистрирате ДООЕЛ или ДОО, прво што треба да направите е да одредите назив […]

______________________________________________________________________________________________________

Kазните до 1000 евра – ЕВЕ КАКО ДА ПОПОЛНИТЕ ДАНОЧНА ПРИЈАВА ДО УЈП

Кој и до кога треба да пополни даночна пријава? Датумот за физички лица е до 15 март Данокот се пријавува во Управата за јавни приходи, којашто има подрачни единици во сите општини.На даночниот обврзник за сторен прекршок ќе му се изрече глоба во износ од 500 до 1000 евра во денарска противвредност, ако не поднесе […]

______________________________________________________________________________________________________

Резервоарот никогаш не би требало да ви биде празен повеќе од половина – Еве зошто

Една од работите кои при возењето би требало да ја избегнувате е возењето со мала количина на гориво во резервоарот. Тоа значи дека резервоарот никогаш не би требало да биде празен повеќе од половина, бидејќи така го чувате здравјето на Вашиот автомобил. Имено, кога резервоарот за гориво е празен, во него се кондензира вода поради […]

______________________________________________________________________________________________________

Како да заработите 50 просечни македонски плати во само една сезона?

Не гаталец, послушај паталец, според искусните работници, и според нивните изјави пронајдовме интересни информации за тоа како до 50 просечни македонски плати во една сезона, или пак на годишно ниво. Работа во Азербејџан, Ирак и Авганистан Во последно време, во Азербејџан, владее голема потрага по молери и ѕидари, во оваа азиска земја работа може да […]

______________________________________________________________________________________________________

Книга од друг свет: Мистерија покрај која “Кодот на Да Винчи” е играчка за мали деца

“Ракописот на Војнич”, наречена по трговецот со стари книги Вилфред Војнич, кој тврдел дека ја открил во 1912-та година во Италија и подолго време бил опседнат со криптографи. Дали станува збор за вистинска мистерија која треба да се реши или само вешта и детално осмислена измама? Овој ракопис се чува во “Beinecke Rare Book & […]

______________________________________________________________________________________________________

Зошто денарот е денар, а доларот долар: Како валутите ги добиле имињата?

Од земја до земја валутите се разликуваат колку и културите и јазиците. Но, сте се прашале ли некогаш како ги добиле имињата и зошто денарот се вика токму денар? Едно етимолошко истражување неодамна спроведено на Оксфорд го објаснува потеклото на најзастапените светски валути. 1. Динар / денар   Многу национални валути го носат името динар […]

______________________________________________________________________________________________________

Пилешкото месо кое го купувате е полно со вода – еве како не мамат

Поголемиот дел од луѓето кои што купуваат пилешко месо во продавниците, не се ниту свесни дека дури 30% од месото е “напумпано” со солена вода, хемикалии за засилување на вкусот и текстурата, па дури и отпад од други животни. Станува збор за нешто што производителите на месото го прават за да пилешкото добие на тежина, […]

______________________________________________________________________________________________________

На дното од пластичните чаши и шишиња ги има овие кодови – Еве што значат бидејќи секој ден правите голема грешка

Дали некогаш сте се запрашале што значат овие кодови на дното од пластичните чаши и шишиња. Ако сте се запрашале еве го одговорот, тие се викаат индетификациони кодови и ова се нивните значења. Вообичаеното значење на овие кодови е да означат што смее да се рециклира, а што не. Броевите од 1 до 7 го […]

______________________________________________________________________________________________________

Мислите дека купувате маслиново масло – тогаш и вие сте измамени, купувате масло од семки

Практикувате ли здрава исхрана преполна со зеленчук зачинет со маслиново масло? И тоа екстрадевствено со висока цена? Ако сте еден од нив, можеби влегувате во групата на илјадниците измамени што наместо ладно цедено масл иново масло купиле масло од семки. Британските медиуми  објавија голема афера со потекло од Италија во која откриваат илјадници литри фалсификуван […]

______________________________________________________________________________________________________

Дали оставањето на телефонот на полнач ја уништува батеријата?

Дилемата околу правилното полнење на мобилните телефони е една од најчестите кога се работи за технологијата. Многумина се прашуваат дали оставените уреди цела ноќ на полнач и штетат на батеријата и дали полнењето на телефонот, додека сеуште не е потполно празен, го скратува работниот век. Слободно можеме да кажеме дека ова се митови на современото […]

______________________________________________________________________________________________________

Убијци, измамници, крадци – по овие лица трага МВР (Фото)

На сајтот на Министерството за внатрешни работи поставени се фотографии од најбараните криминалци кој сеуште се во бегство и не одговарале за своите злочини. Меѓу нив осудени за убиство, силување, кражби. Некој се во бегство и повеќе од 20 години. Еве по кого трага МВР. Сефери Наим СЕФЕРИ НАИМ т.Евзија род.04.02.1972 год. Во Куманово каде […]

______________________________________________________________________________________________________

Ако ви се јави непознат број и праша „Дали ме слушате?“ во никој случај не одговарајте со „Да“

Ширум светот, повикот од непознат број со прашање „Дали ме слушате?“ е означено како црвен аларм и тоа од страна на полицијата. Целта е од вас да го слушнат зборот „да“ и со тоа ќе ве „држат в рака“. Полицијата ширум светот ова предупредување го сфатиле многу сериозно, откако голем број на луѓе пријавиле ваков […]

______________________________________________________________________________________________________

ТРИК КОЈ ЌЕ ВИ ПОМОГНЕ: Еве како да ја вратите батеријата од вашиот лап топ повторно во живот!

Фрижидерот во кој чувате ладно пиво, исто така, може да ви помогне да ја оживеете вашата расипана батерија за лап топ… Ставете ја бтеријата во затворена пластична ќеса. Оставете ја во фрижидер да стои 12 часа. Извадете ја батеријата од фрижидер, оставвете јана собна температура и избришетеја со крпа. Вратете ја наад во лап топот. […]

______________________________________________________________________________________________________

Oва се условите кои треба да ги исполнувате за да добиете дозвола за оружје

Под поимот „Оружје“, се смета секој предмет или орудие, направени со цел под притисок на гасови, кои настануваат при согорување на експлозивни материи, гасови под притисок или друга потенцијална енергија, да исфрлаат проектил во облик на единечно зрно, сноп од сачми, гас, течност, стрели или друга состојка, што предизвикува повреди опасни за здравјето и животот […]

______________________________________________________________________________________________________

Како Македонија го добила своето име?

Досега беа пуштени неколку варијанти за потеклото на името. Некои се чисти приказни кои се прераскажуваат, некои се наводно втемелени на одредени факти и записи.. Еве ги оние кои се најраспространети. Корен на името Македонија МАКЕДОНИЈА- МАКЕ= ЗЕМЈА ДОН= ВЛАДЕТЕЛ ; СИН(дете) или СОНЦЕ МАКЕДОНИЈА=ВЛАДЕТЕЛИ на ЗЕМЈАТА, (ЗЕМЈЕНИ ВЛАДЕТЕЛИ) СИНОВИ на ЗЕМЈАТА(ЗЕМЈЕНИ СИНОВИ) ДЕЦА наЗЕМЈАТА( […]

______________________________________________________________________________________________________

Доколку плаќате со картичка, ова мора да го знаете: Еден детаљ открива дали во моментот ве крадат!

Криминалците кои се бават со злоупотреба на платежни картички константно ја унапредуваат својата технологија, така сега користат читачи на картички кои се идентични со оние кои се употребуаат во продавниците, угостителските објекти… Уредот кој криминалците го користат изгледа исто како читачот произведен на INGENICO кој се користи во секоја земја. Меѓутоа уредот кој служи за […]

______________________________________________________________________________________________________

Олеснува работа ептен – еве за што е се ова копче на тастатурата

Win-копчето од тастатурата корисни функции 1. Win го повикува менито “Start”. 2. Win + B комбинацијата овозможува да ја изберете саканата икона во системската табла. Исто така ви овозможува да се префрлате помеѓу различни икони со стрелките на тастатурата. 3. Win + D Директен пат кон десктопот (Desktop). 4. Win + E отвора Windows Explorer. […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1