Нова трагедија на Божик, се преврте брод, се удавија најмалку 30 лица


Најмалку 30 членови на еден локален фудбалски клуб во Уганда и нивни навивачи се удавија откако бротчето на кое се одржувала забава се превртело во езерото Алберт, соопшти денеска локалната полиција.133502553-95389

Несреќата се случила вчера, на католички Божик.

– Водата беше мирна, но проблемот се создал кога луѓето преминале на едната страна на бротчето и тоа се превртело, истакна командатот на полицијата Џон Рутагира.

Тој додаде дека 15 лица се спасени.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1