12 девојчиња, 8 момчиња сите 1 одд – убиени од близу со 11 истрели секое – (Видео/Фото)


emile-parker-4_3_rx512_c680x510

12 девојчиња, 8 момчиња сите на возраст од 6 и 7 годинки, сите првоодделенци, како и 6 жени – ова се жртвите на масакарот во училиштето во Конетикат.

Во моментот на нападот во основното училиште „Сенди Хук“ во градот Њутаун, во американската држава Конектикат, во училиштето, во кое учат деца од градинка до четврто одделение, имало околу 600 ученици на возраст од 5 до 10 години.

Убиецот 20 годишниот Адам Ланза – 20 години се самоубил откако покосил 18 дечиња и 6 возрасни, а претходно ја убил и својата мајка.

doktorСпоред аутописијата сите жртви се убиени со по неколку истрели испукани од непосредна близина. На повеќето тела имало и повеќе од 11 истрели.

Лекарот Vejn Karver, изјавил дека вакви повреди на вака мали тела тој и неговите колеги досега не виделе ниту на фотографии.

За да се намали стресот за родителите – телата биле идентификувани со помош на фотографии.

ana-marquez-greene-4_3_rx512_c680x510noah-pozner-4_3_rx512_c680x510

Меѓу убиените се и 6 жени. Наставничката херој Викторија Сото која се фрлила пред убиецот за да ги заштити дечињата.

Директорката на училиштето која кога чула пукање тргнала во обид да го сопре напаѓачот а нејзиното убиство го чуле сите 600 деца во училиштето бидејќи таа го уклучила интерфонот за сите да чујат и да се засолнат.

Ubijene-učiteljice-i-ubica

20 годишниот Адам Ланза не рекол ниту збор додека пукал, а успеал да влезе во 2 училници. Благодарение на интерфонот останатите наставнички успеале да ги заклучат училниците и да ги засолнат децата. Една наставничка ги натерала да влезат во шкафчињата, друга сите да легнат во ќошето од училницата.

Во нападот преживеала една жена – која е ранета и нејзините изјави ќе се клучни за истрагата.

СЕ ЖРТВУВАА ЗА ДЕЦАТА – 3 НАСТАВНИЧКИ СО СВОИТЕ ТЕЛА ГИ ШТИТЕЛЕ ДЕЦАТА ВО КОНЕТИКАТ (ВИДЕО/ФОТО)

nancy-lanza-4_3_rx512_c680x510

Aдам претходно со истрел во лицето ја убил неговата мајка (Фото лево) и со нјзиниот автомобил отишол во училиштето.

Со себе носел автоматска пушка, глог, и уште едно наполнето оружје кое полицијата го пронашла во автомобилот.

Откако ги убил децата и наставничките Адам се самоубил стрелајќи си во главата.

УБИЕЦОТ НА ДЕЦАТА ВО КОНЕТИКАТ Е ПОМАЛИОТ СИН 20 ГОД АДАМ, МАЈКА СИ ЈА УБИЛ ДОМА СО ИСТРЕЛ ВО ЛИЦЕТО

За една од жртвите – малечката Ејми е направена и фејсбук страница на која илјадници го изразуваат своето сочуство и згрозеност од овој настан – ЛИНК 

Ова е официјалната – комплетна листа на жртвите во училиштето во Конетикат.

olive-e1355637812460Charlotte Bacon, 6.
Daniel Barden, 7.

Olivia Engel, 6.
Josephine Gay, 7.

Ana M. Marquez-Greene, 6.
Dylan Hockley, 6.

Madeleine F. Hsu, 6.
Catherine V. Hubbard, 6.

Chase Kowalski, 7.
Jesse Lewis, 6.

Sandy Hook ShootingJames Mattioli, 6.
Grace McDonnell, 7.

Emilie Parker, 6.
Jack Pinto, 6.

Noah Pozner, 6.
Caroline Previdi, 6.

Jessica Rekos, 6.
Avielle Richman, 6.

Benjamin Wheeler, 6.
Allison N. Wyatt, 6.

lauren-rousseau-4_3_rx512_c680x510Rachel Davino, 29.

Mary Sherlach, 56.

Lauren Rousseau, 30.

Anne Marie Murphy, 52.

Victoria Soto, 27.
Nancy Lanza, 52.
Dawn Hochsprung, 47.

Фото: Oва се дечињата – жртви на масакарот во училиштето во Конетикат

 

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1