120 сексуални напади во Келн за Нова Година, идентификуван 31 напаѓач


Германските власти идентификувале 31 лице, осомничени за сексуално насилство врз жени на новогодишната ноќ во Келн,  каде биле поднесени рекордни 120 пријави за сексуални нападsiluvanje

Портпаролот на германското Министерство Тобиас Плате соопштил дека дваесет и девет лица од осомничените се странци, вклучувајќи 18 кандидати за азил во Германија.

Станува збор за деветмина Алжирци, осуммина Мароканци, петмина Иранци, петмина Ирачани, двајца германски државјани, Србин и Американец.

Поголемиот дел од регистрираните престапи во односната ноќ, односни 32  се поврзани со кражби и нанесување тешки телесни повреди, а три се за сексулано насилство.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1