15 милиони со пластична операција во 2011 – зошто се Јужно Корејците први на листата?


Зачудувачко но Јужно Корејците најмногу сакаат да подлегнат под операционен нож, за разлика од која било друга нација.Луѓето во Азија имаат повеќе третмани од сите други луѓе на планетата, а бројките покажуваат дека, еден, на секои 77, подлегнал на третман на нож или игла.

Бројките од Меѓународното здружение на естетика на пластитчни хирурзи (iSAPS) покажуваат дека во 2011 година, 15 милиони луѓе низ целиот свет, подлегнале под операционен нож, за да го подобрат својот изглед.

 article-2271134-1744ADBA000005DC-359_636x477Додека популарноста на козметичката хирургија во Јужна Кореја може да дојде како изненадување за многумина, факт е дека оваа индустија доживува вистински подем.
Минатата година, 20% од жените на возраст од 19 до 49 години во главниот град Сеул, признале дека направиле пластична операција.
Еден од најпопуларните операциони зафати е намалување на вишокот на кожата во горниот очен капак, со цел да ги направи да изгледаат повеќе како луѓето на западот.
Се верува дека подемот на музичката индустрија оди во нагорен правец и токму поради тоа, пациентите ги посетуваат клиниките, доаѓајки со фотографии од познати личности, барајќи од хирурзите да им ги направат повеќе американски.
Дури и Мис Кореја 2012 година, Ким Ју Ми, призна дека таа отишла под нож за да го подобри својот изглед.
operacija-hirurgija03-269x236Веднаш зад Јужна Америка, по бројот на хирушки зафати, следуваат Америка и Бразил. Корекциите на носот се најбројни и популарни во Азија, во Кина, Јапонија и Јужна Кореја. Најголем број на импланти на градите има во САД, а веднаш потоа следуваат Бразил, Мексико, Италија и Кина.
САД и Бразил се исто така водечки земји каде што луѓето прават лифтинг на очите.
Липосукција е водечки операционен зафат во светот со 1,268,287 процедури, што претставува една петина од вкупниот број.
Веднаш зад неа следува операцијата на зголемување на градите, а во светот постојат 1,295,251 хирурзи во светот. Трета е „blepharoplasty“, познато како операционен зафат на очните капаци со 703,610 случаи.
478,023 се одлучиле на корекција на носот, додека 60,000 на брадата.
Велика Британија е на 16-то место на табелата, со 95,063 хирушки процедури во 2011 годиа, вклучувајќи 19,031 на градите и 16,034 на липосукција.
Ботоксот е далеку најпопуларен третман со 45,464 третмани кои го сочинуваат повеќе од 211,406 процедури.
Во САД лицинцирани пластични хирурзи изведуваат повеќе од милион хирушки процедури, кога се во прашање градите.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1