16 годишно момче загина на пругата кај Демир Капија, возачи се обиделе да прегазат полицајци


Повторно е нападната полициска патрола од возачи кои превезуваат мигранти.. синоќа кај езерото младост два автомобила се обиделе да  прегазат сообраќајци.. еден од возачите е уапсен..

policija nokj kola imigranti

Во првиот случај автомобил фиат брава со велешки регистрации не застанал на знакот од сообраќаецот.. возачот ја зголемил брзината и сакал да го прегази.. Откако ја изминал сообраќајната патрола го сопрел возилото и побегнал.. Во фиатот се пронајдени тројца мигранти од сирија.. За кратко време истата патрола се обидела да сопре автомобил застава 101 со велешки регистарски ознаки.. и овој возач го сторил истото – притиснал на педалата за гас и се движел во правец кон сообраќаецот.. во тој момент, полицаецот испукал еден куршум кон возилото.. по ова возачот го сопрел автомобилот.. во него биле пронајдени седуммина мигранти од сирија.. инаку заставата ја управувал 51 годишен штипјанец.. веднаш е приведен а против него е покрената и кривична посатпка..

Синоќа пак уште еден мигрант го загуби животот на македонските пруги.. 16 годишно дете со тешки повреди по целото тело е пронајдено на железничката линија Демир Капија.. првин е транспортирано до кавадаречката болница но на пат кон скопскките клиники починало.. полицијата утвдила дека детето е државјанин на авганистан..

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1