18 метарска фреска на Св Никола во Катланово


svnikola1Бројот 18 е поврзан со црквата Св Никола во Катланово. На пример, камбанаријата е висока точно 18 м и 18 см, крстот на самата круна е висок 118 см, фреската е висока 18 м, а камбанаријата се осветува на 18 декември.

Фреската е насликана на новата камбанарија на црквата Св Никола во Kатланово која е и меѓу најголемите на Балканот. Ја насликал зографот Тони Kоцев од Радовиш, а ктитор на црквата и на камбанаријата е семејството на Димче Јовановски.

Фото – Вечер


svnikola

sv-nikola

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1