23 девојки починаа од антибеби таблетите на Баер – Јаз и Јасмин


23 Канаѓанки починале а стотици чувствуваат здравствени последици од земањето на два вида таблети за контрацепци

antibebi piluli

Докторите и фармацевтите кои ги пријавиле нус појавите од таблетите на владината агенција за јавно здравје се сомневаат дека смртните случаи се поврзани со употребата на таблетите Јаз и Јасмин, јави канадската телевизија CBC, пренесе Франс прес.

600 жени имале нус појави по земањето на овие таблети а 23 жени починале – во повеќето случаи од згрутчување на крвта, а меѓу нив и 14 годишно девојче. Жените од САД и Канада кои сметаат дека им наштетила новата генерација контрацептивни таблети кои го содржат синтетичкиот хормон дроспиренон веќе го тужеле германскиот фармацевтски гигант Баер.

Ова е втор случај овие таблети да се наудар – во САД следеше групна тужба на пациенти кои ги користеле а кои имале здраствени последици – Баер кој до сега платил над милијарда долари во споровите поврзани со овие таблети во САД, на првата групна канадска тужба ќе вложи жалба информираа од германската фирма Баер.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1