25 годишна девојка од Скопје отишла да војува со терористите од ИД во Сирија


25-годишна девојка од Скопје се приклучила на џихадистите од Исламска држава.

Девојката заминала без знаење на нејзините родители, а како што пренесуваат албанските медиуми во земјава, таа раскажала дека е во редовите на Исламската држава (ИСИС) во Ирак.zeni isis teroristi

Повеќе од три месеци таа се наоѓа на боиштата во ова арапска земја, а со нејзината фамилија од Скопје комуницира преку интернет.

Од почетокот на војната во Сирија животот го загубиле дестина Албанци од Македонија, откако доброволно заминале да војуваат во оваа земја.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1