3 год дете генијалец – веќе е член на МЕНСА (Видео/Фото)


clever-boy-0

Овој 3 годишен британец е најпаметното мало дете во светот. На тестот на МЕНСА за интелегенција освои 136 поени, зорува од 10 месеци а сега веќе рачуна до 200.

Британецот Шервин Шараби кој има само три години знае да ја покаже било која држава на картата и нејзиното знаме.

Ги знае сите планети од сончевиот систем и целосниот состав на човековото тело.

Неговиот IQ изнесува 136. Средниот просек за возрасен човек е 100, додека за посебно талентирани 130.

Неговата мајка тврди дека воопшто не го интересира ТВ програмата за деца и дека најчесто гледа вести.

servin-sarabi

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1