300 абортуси годишно само во Скопје – младите не одат ниту на гинеколог


Според последните истражувања, средношколките, за средствата за заштита наместо од својот гинеколог или родител, се информираат преку интернет.

ginekСпоред Гинеколозите уште поголем проблем е што средношколките не посетуваат гинеколог. Според последната анкета во 10 средни училишта, само 17 проценти од анкетираните 300 девојчиња биле на гинеколошки преглед. Од нив, пак, само половина добиле совет како да се заштитат од бременост.

Според неофицијални информации речиси половина од девојчињата кои имале сексуален контакт имаат ХПВ или друг тип инфекција, не се лекуваат мислејќи дека е срамно и бидејќи немаат симптоми најчесто не говорат за инфекцијата. Не се ниту свесни дека со нелекување на било која инфекција се ризикува стерилитет или уште полош исход велат гинеколозите. Според нивните статистики 90 насто од младите доаѓаат на гинеколод или кога навистина имаат проблем или кога им доцни. Бројот на абортуси само на скопска гинекологија лани бил околу 300. но се смета дека бројот по другите клиники е исто така голем што е алармантно сметаат невладините организации.

Според лекарите треба да се примени примерот од Словенија каде сите понови контрацептиви се на позитивната листа или примерот на Србија, каде на товар на Фондот за здравство се пет средства за заштита.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1