500 илјади долари обештетување за семејството на Хасинта


Австралиската радио станица ќе исплати 500 илјади долари оштета на семејството на британската медицинска сестра, 46 годишната Хасинта Саладања, која беше пронајдена мртва во својот стан во Лондон во петокот.

Британската полиција смета дека Салдања се самоубила, откако на 7 декември двајца водители на австралиската радио станица, Мел Крејг и Мајкл Крисчн, се претставиле како кралицата Елизабета Втора и престолонаследникот Чарлс, и успеале да извлечат доверливи информации за состојбата на војвотката од Кембриџ, Кејт, сопруга на внукот на кралицата, принцот Вилијам.

Компанијата „Садер крос остерио“, сопственик на „Тудеј Еф Ем“, објави дека веќе е создаден специјален меморијален фонд за донации за помош на семејството Салдања.

Двајцата водители беа суспендирани на неопределено време.

Share Button

Tags: , , ,

Александар Петрески

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1