6 годишно дете почина од вирусот Западен Нил во Бања Лука


Шестгодшно дете од Бања Лука почина ноќеска од последици од вирусот Западен Нил, потврдија денеска од Универзитетската болница во тој град.zapaden nil treska

Детето претходно престојувало на море каде најверојатно е заразено, јавија локални медиуми.

Станува збор за изолиран случај и не постои опасност од епидемија бидејќи болеста не е специфична за тој реон, наведуваат од Клиничкиот центар. Детето било примено на 7 август во Одделението за интензивна нега на Клиниката за детски болести.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1