6000 години стар лек споменат и во Хомерова илијада – еве што лечи и како да се направи


Дали сте слушнале за пастели? Рецептот датира од пред 6000 години, а се споменува во античка Грција и на Блискиот Исток. Името под кое овој специјалитет е познат е пастели. Некои го нарекуваат грчки појадок. Десерт или лек, ова јадење се споменува во Хомеровата Илијада како Intrion.

Во Хомеровата Илијада intrion или пастели се давал на Хеленските воини пред да заминат во битка со цел да имаат енергија и сила за сериозни напори и борба ..pasteli1

Пастел се споменати во античките египетски списи, каде што го земале жените за да се стимулираат хормоналните жлезди и интензивира сексуалното задоволство и либидото. Познатиот грчки писател и “татко” на историјата Heradot ги нарече пастели лек и деликатес во исто време, бидејќи има толку многу лековити својства.

Што значи пастели? Тоа е мешавина на две супер здрави намирници -и сусам и мед. Оригиналниот рецепт на следниот ЛИНК- БабинЛек.ком

Според истражувањето, комбинација која создава синергија на овие сите природни состојки е ефективно за регулирање на крвни липиди особено LDL и на HDL холестерол. Пастели идеално ќе дејствува за регулирање на неправилна работа на срцето, висок крвен притисок и подобра циркулација. Тој ќе ви даде потребна енергија и сила за тешка физичка работа и се намалува. Истражување сугерира дека редовната употреба решава хроничен замор, анксиозност и депресија и значително го зголемува либидото и кај мажите и жените. Комбинацијата има прекрасен ефект на хроничен стрес и по 3 недели од редовна употреба.

Повеќе на – ЛИНК- БабинЛек.ком

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1