9 годишно девојче му одржа лекција на „Мекдоналдс“ (Видео)


Деветгодишната Хана Робертсон му одржа лекциија на директорот на „Мекдоналдс“ Дон Томпсон

– Убаво би било да престанете да ги привлекуваат децата цело време да ја јадат вашата храна, му рекла Хана на средбата со Робертсон.

Таа во седиштетое на „Мекдоналдс“ пристигнала со својата мајка и ја прочитала напишаната изјава:

hi-bc-130524-hannah-robertson-2-8col-600x337– Господине Томпсон дали не сакате децата да бидат здрави и да можат да живеат долг и среќен живот?

Директорот одговорил дека и неговите деца јадат во „Мекдоналдс“.

– Покрај тоа немаме маркетинг кој неправедно е насочен кон децата. Продаваме многу овошје и зеленчук и се обидуваме да продаваме уште повеќе, навел Томпсон.

Мајката на Хана, Киа има блог за здрава исхрана, а во седиштето на „Мекдоналдс“ присуствуваше на конференција со другите членови на Меѓународното здружение за корпоративна одговорност, кое се обидува да го запре „предаторскиот маркетинг на компаниите насочен кон децата“.

Хана има и своја јутјуб страница каде постира видеа под наслов – ,,денес јадев виножито,,

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1