9 најстрашни адитиви во храната – читајте ги етикетите


Additives2-300x286Некогаш храната на која пишувало со вкус на овошје или сирење, содржела овошје или сирење. А денес? Поголемиот дел од храната е вештачка, а листата на адитиви веќе од поодамна ја минала бројката од 3000. Иако поголемиот дел од храната е релативно безопасна, постојат одредени прехранбени производи кои треба да се избегнуваат.

1. Олестра

Може да предизвика дијареа. Се меша со апсопција на важни хранливи материи како што се бета-каротин и ликопен. Застрашува студијата спроведена на животните, која покажала дека може да предизвика брзо дебелеење, побрзо и од она кое го прават мастите.
300px-Coca-Cola_Glas_mit_Eis2. Пигмент Карамела

Се појавува во газирани пијалоци, готови сосови, лебот и десертите. Ако се произведува од обичен шеќер е воглавно безопасен, но доколку во процесот на производството се вклучени и амонијак, се создаваат хемикалии кои се поврзани со ракот кај глувците.

3. Сахарин

студии покажале поврзаност со рак на мочниот меур. Докажано е дека стаорците побргу се дебелеат кога јадат сахарин отколку шеќер.
white-bread4. Калиум бромат

се става во брашно и овозможува подигање на тестото за време на печењето, а предизвикува тумор на бубрегот и штитната жлезда кај стаорците.

Голем број на земји го имаат забрането

5. Карагенан –

Студиите на животните го поврзуваат со појава на рак, проблеми околу дебелото црево и чировите. Не постои јасен доказ дека штети по здравјето на луѓето, но нитриционистите ќе ве советуваат да го избегнувате. Често се користи во диеталните производи.
mastika6. БХА –

Можно е да е канцероген. Го содржат гумите за џвакање орбит.

7. Делумно хидрогенизирани растителни масла

се главен извор на трансмасти предизвикувајќи 70,000 срцеви напади годишно во САД. Се користи за пржење на храната во рестораните, а го има и во маргаринот.

bijelo-i-crno-vino8. Сулфити

Ја одржуваат бојата на хранта и го спречуваат растот на бактерии и ослободувањето на сулфур диоксид. Како конзерванс се користи повеќе од 1000 години, но кај чуствителни астматичари може да предизвика и поголеми потешкотии. Ненамерното вметнување во виното, смоквите или во свежата храна во рестораните може да доведе до смрт, како што било случај во 1980-та година на подрачјето во САД.

g_mcdonalds9. Азодикарбонамид

Овој додаток тесто се користи првенствено за производство на индустриската пластика. Но, тоа исто така се користи во прехрабената индустрија. Британските власти наредиле на производите на кои го содржеле, мора да биде истакнато како можна причина за астма. Студијата која ја спроведеле во WHO е потврдена. Може да се најде во некое пециво во Мекдоналдс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ:

67131104250437a5857ec8823858547_orig КАКО ДА ГИ ЧИТАТЕ ДЕКЛАРАЦИИТЕ НА ХРАНАТА – ШТО ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ НЕ САКААТ ДА ГО ПРОТОЛКУВАТЕ 
news_13703ВИДЕО: САМО ЗА ОНИЕ СО СИЛЕН ЖЕЛУДНИК- КАКО СЕ ПРАВИ ВИРШЛАТА? 
making-salami-whorouly-galleryЕВЕ СО ШТО ПОЛНАТ МАКЕДОНСКИТЕ САЛАМИ (ВИДЕО) 
gmo2НИКОЈ НЕ КАЖУВА ДАЛИ ЈАДЕМЕ ГЕНЕТСКИ МОДИФИЦИРАНА ХРАНА ВО МАКЕДОНИЈА 
gmo1НЕ СТЕ ЗНАЕЛЕ, НО СЕКОЈДНЕВНО ЈАДЕТЕ СМРТОНОСНА ХРАНА! 
toxic clothingНОСИМЕ ОТРОВНА ОБЛЕКА – ОТРОВИ ИМА ДУРИ И ВО ДЕТСКИТЕ ПИЖАМИ 
smrznata riba2ЈАДЕТЕ ЗАМРЗНАТА РИБА? ПРОЧИТАЈТЕ ГО ОВА 
lavanda060_1(1)ПЕТ НЕВЕРОЈАТНИ БИЛКИ КОИ ЌЕ ВИ ГИ СМИРАТ НЕРВИТЕ
 
Share Button

Tags:

Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1