Ако грми и врне на Ѓурѓовден, има само едно значење


Со оглед на тоа што денеска е големиот празник Ѓурѓовден, ако има невреме и дожд се смета дека сушна ќе биде цела година, ако е убаво времето ќе биде плодна годината.
На овој ден не треба да се спие, за цела година да не сме поспани и да не не боли глава.

Во селата се палеле големи огнови за да се избркаат сите зли и лоши сили.

Се верувало дека ако е ведро, годината ќе биде плодна, а ако врне, дека ќе биде сушна година.

За да бидат здрави и силни луѓето се кителе и со цвеќе.Овој светец се смета за граница меѓу зимата и летото, празник врзан за здравјето на домашните, женачката, плодност на стоката и добри посеви.

Главен обичај е плетење венец од билки, миење со цвеќиња, капење во река.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1