Ако се повредите на улица од снегот и мразот – тужете ја општината


Ивица Коневски на Фејсбук објави дека граѓаните кои се повредиле на улиците од снегот и мразот треба да бараат надомест од општините за штетата.

– Со ситуацијата на нерасчистени тротоари и улици во случај на настанување повреда, “Општините се надлежни за изградба, одржување и реконструирање и заштита на локалните патишта, улици и други објекти, од што излегува дека при здобиена повреда од улици кои не се одржуваат, Општината во чија надлежност се е одговорна и граѓаните кои се здобиле со повреди имаат право да бараат надомест од Општината, напиша Конески.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1