Алармантно и во Демир Капија!


Големата количина на врнежи предзвика поплави и низ улиците на Демир Капија.Реката Бошавица се излеа и поплави дел од железничката пруга Демир Капија – Гевгелија, па предизвика прекин на железничкиот сообраќај. Од Центарот за управување со кризи велат дека освен железничката пруга, поплавени се улици и подруми.vardar izlean poplavaВо Кавадарци наврнале 16 литри на метар квадратен, а резултатите од мерењата во 13 часот покажаа дека количината на дожд е зголемена за уште 4 литри и вкупно има наврнато 20 литри на метар квадратен.Вакво време не очекува се до недела но врнежите ќе бидат со послаб интензитет!

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1