Албанците масовно бегаат од Косово (ВИДЕО)


Се поголемата економска криза и сиромаштија во изминатите неколку месеци ги натера граѓаните масовно да ги напуштат Косово и Метохија, барајќи го спасот во некоја од земјите на ЕУ, јавуваат косовските медиуми.dewifiwoiafkraeogrth

Токму поради тешката финансиска состојба на жителите на Косово, илјадници, претежно млади Албанци го напуштиле своето досегашно живеалиште, а експертите оценуваат дека во следниот период, ваквото иселување дополнително ќе се зголеми.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1