АМАН и евтината струја не пројдоа кај собраниската комисијата


aman2

Барањата на граѓанската иницијатива АМАН не добија поддршка на денешната расправа во собраниската комисија за економски прашања, со образложенија дека евтината струја ќе ја оптерети мрежата и ќе го зголеми увозот на скапа струја.

Пратениците, владините претставници како и регулаторната комисија, не се согласуваат ниту со второто барање на АМАН- исклучените од парно да престанат да плаќаат за услугата што не ја користат.

Сепак, постои можности предложените измени на АМАН кои се однесуваат на законот за енергетика да преминат во следната фаза- парламентарна седница, на која пратениците би расправале.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1