Американец пронајде златно богатство од 1 милион долари


Маж од Флорида пронајде златни артефакти во вредност од над 1 милион долари меѓу остатоците од шпански брод кој потонал при бура пред три века крај бреговите на Флорида. Среќата на Ерик Шмит беше прогласена доцна во понеделникот (вчера) од страна на компанијата, сопственик на правата на теренот, каде биле откриени златото и скапоценостите.

How-to-Sell-Gold-Jewelry-For-Cash

“Всушност богатството беше пронајдено пред еден месец”, изјави Брент Брисбон пред Florida Today. Всушност молкот за откриеното богатство бил особено тежок на семејството, кое имало среќа. Луѓето биле надвор од себе од радост. Меѓу откриените вредни предмети има 51 златник, 12 м. златен синџир, исклучително ретка монета, наречена Tricentennial Royal, искована за шпанскиот крал Филип V. Според Шмит само Tricentennial Royal чини околу 500 000 долари, поради својата реткост и речиси совршената состојба во која била пронајдена монетата. Од т.н. кралски монети е познато постоењето на едвај шест примероци.Тие не биле исковани за употреба од обичното население.

Соопштението за откриеното богатство доаѓа точно во 300 година, откако 11 од 12 шпански бродови, носејќи злато и скапоцености, оценуваат на околу 3,5 милиони пезоси, вклучувајќи накит на шпанската кралица, потонат во ураган на пат за Хавана. Во инцидентот загинаа повеќе од 1.000 морнари. Брисбон Ројтерс изјави дека вредноста на бродскиот товар веројатно може да биде оценета според денешните цени на околу 400 милиони долари. Досега откриените богатства се проценуваат на околу 157 милиони долари. Семејство Шмит имаат договор со компанијата на Брисбон и имале успех кај секое од своите најбараните во последните две години. Во 2013 година семејството откри неколку делови од масивни златни кола. Минатата година Шмит рачно изработи златна нараквица.

Според локалните и федералните закони 20% од богатството се оддава на државата за прикажување во музеи, а Брисбон и Шмит ќе го делат остатокот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1