Archive by Author

Најгрдата жена погребана по 150 години (Видео/Фото)

Автохтона мексиканска жена која била изложена во „Victorian-era Europe“ музејот во Копенхаген поради нејзината рета генетска состојба која и го прикривала лицето со густа коса, во вторникот била погребана во својата родна земја. Со тоа заврши една од најпознатите епизоди на една ера, кога човечките тела беа третирани како колекционерски примероци.

______________________________________________________________________________________________________

Го чувате телефонот во џеб? – ги убивате сперматозоидите (Видео)

Денеска е ден на вљубените но круна на секоја вистинска љубов се децата – погледнете што ги убива сперматозоидите. Иако ова видео е направено шеговите снимките во него се реални. Се работи за микроскопски снимки како реагираат сперматозоидите кои се изложени на зрачење од телефоните – и како пливкаат оние кои не се. Доколку сакате […]

______________________________________________________________________________________________________

Пронајдена нова досега невидена врста на риба (Фото)

National Geographic извести дека во здружената експедиција со истражувачите на Националниот институт за истражување води и атмосфера од Аберден, Шкотска, успеале да пронајдат и фотографираат нова врста на риба досега невидена. Рибата е од типот Маниќ – долгнавеста риба која живее на дното на океанот. Најдена е на длабочина каде не допира светло. Воодушевени сме […]

______________________________________________________________________________________________________

Шок: Девојчињата во Србија имаат секс на 11 години

Иако мислат дека 18 години е идеално време за стапување во сексуални односи, анкетирани ученици тоа го прават од само 11 години. Дури една четвртина испитани ученички користат „апчиња за денот потоа“ како контрацепција.

______________________________________________________________________________________________________

Замрзнале бебе на 4 дена за да му го спасат животот

Доктори во Англија успеале да му го спасат животот на новороденче, така што му ја намалиле телесната температура и во таа состојба го држеле четири дена.

______________________________________________________________________________________________________

Штедачите од ТАТ ќе тужат во Стразбур

Здружението на необесштетени штедачи на пропаднатата штедилница „Тат“ денеска пред Основен Суд-Битола одржа мирен протест, кој, како што истакнаа, бил насочен кон Основен Суд Скопје-2 и Апелационен суд во Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

Нема ништо свето, се е бруто и нето!

За еден ваков метеж, Гете еднас рекол: Само едно зло е неизлечливо, ако народот крене раце од сам себе . Тоа значи дека во оваа демократија нема ништо свето, туку се е бруто и нето. Колумна на Иво Рангеловиќ

______________________________________________________________________________________________________

Параолимпиецот без нозе ја убил својата девојка по грешка (Фото)

Оскар Писториус, јужноафриканскиот параолимпиец, ја застрелал својата девојка, во неговиот дом во Преторија. Полицијата соопшти дека девојката е застрелана во главата и во раката, а починала на лице место. Точните околности на убиството не се познати, но се претпоставува дека Писториус ја помислил дека е провалник. Полицијата добила повик околу 4 часот наутро но повикот […]

______________________________________________________________________________________________________

Жена освои брозна во кроење лозје во Тиквешко

Ќира Биневска од Демиркапија e прва жена што учествувала на натпревар во дисциплина типично машка, го освои третото место и докажа дека и припадничките на понежниот пол може да бидат вешти мајстори за кроење

______________________________________________________________________________________________________

Појадок од срце (Фото)

Појадокот велат е најважен оброк во денот – ако е така зошто да не е направен со љубов и од срце. еве неколку идеи како од обичните состојки на еден појадок да направите нешто навистина прекрасно што сигурно ќе ја измами насмевката на вашиот партнер или на децата. А додека го подготвувате појадокот еве и […]

______________________________________________________________________________________________________

Авионска несреќа во Украина – загина навивачи (Видео)

Најмалку пет лица загинале а 12 се повредени од вкупно 45 патници и членови на екипажот во авионот од типот „Ан-24″ на украинската авиокомпанија „Јужни авиолинии” кој се преврти и се распадна на делови при принудното слетување на аеродромот во источниот град Донецк.

______________________________________________________________________________________________________

Јадранка Косор ќе биде исклучена од ХДЗ

Интервјуто на Јадранка Косор за неделникот „Глобус“ во кое тврди дека не сака да молчи и дека нејзината партија и забранува слободно да зборува, ќе биде причина за нејзино исфрлување од ХДЗ, објави хрватскиот портал „Индекс.хр“.

______________________________________________________________________________________________________

Околу 3,7 тони коњско месо завршиле на грчките трпези

На грчките трпези завршиле 3,7 тони замрзнати продукти со говедско месо, во кои беше откриено ДНК на коњско месо, објави грчкиот „Весник на уредниците“.

______________________________________________________________________________________________________

Џулијан Асанж официјално кандидат на парламентарните избори во Австралија

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска поднесе молба до изборната комисија на австралиската држава Викторија, за да биде регистриран како кандидат за пратеник во Сенатот, изјави Сам Кастро, портпаролот на Австралискиот граѓански сојуз за поддршка на Викиликс.

______________________________________________________________________________________________________

Тужба против Би-Би-Си и Џими Савил од жртвите силувани како деца

Дел од жртвите на сексуалното насилство извршено во времето кога тие биле малолетнички, поднесоа тужба против Би-Би-Си и Џими Савил, долгогодишна радио и телевизиска водителска ѕвезда на британската јавна медиумска компанија.

______________________________________________________________________________________________________

Св. маченик Трифун – заштитникот на лозарите

Денеска е празникот на лозарите – денот кога се закројува лозјето – празникот на винарите, на виното, на љубителите на овој пијалок на боговите – Среќен Св Трифун.  Се родил околу 225 година во селото Комсада, во римската ма­лоазиска провинција Фригија. Родителите му биле христијани, а така и го воспитале, така што уште од мал […]

______________________________________________________________________________________________________

Ќе никне ли луксузен Охрид – сметките на Субрата Рој биле замрзнати денес

Судот во Индија на барање на индискиот регулатор СЕБИ денес ги замрзна сите сметки на тамошниот милијардер Субрата Рој, човекот кој на покана на македонската влада ќе инвестира во казина и хотели на охридското крајбрежје, пишува НоваТВ. Замрзнати се сите сметки и целиот имот на фирмите од Сахара Груп, како и личните банкарски сметки и […]

______________________________________________________________________________________________________

Мајката на полицаецот убиец, во кафана со чипс и вино гледала како жив и го палат синот (Видео)

Мајката на бегалецот убиец Christopher Dorner била во ресторан и јадела чипс и пиела вино додека на телевизорот гледала како се развива потерата по нејзиниот син кој на крајот беше жив запален во колибата во која се криеше. Била забележана и снимена во мексикански ресторан во Orange County. Новинар на CBS кој барал каде живее […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1