Archive by Author

Птица направила огромна дупка на авион – фото

Голема дива гуска направила необична и огромна дупка на клунот на авионот на „Јунајтед ерлајнс“ додека летал над Денвер.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Падна авион кај Обреновац – двајца мртви

Две лица погинаа при пад на спортски авион кај Обреновац во Србија.

______________________________________________________________________________________________________

Спиралата поефикасна од aпчето за контрацепција

Спиралата е значително поефикасна од пилулата и кондомите, а по нивното едногодишни користење само 0,2 до 0,8 одсто од жените непланирано забременуваат.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Почнува лудилото во Гуча

Се е подготвено – со кревањето на знамето денеска се означичува старт на 52. Сабор во Гуча, кои ќе трае седум дена.

______________________________________________________________________________________________________

Воспаление на увото кај доенчиња

И бебињата може да страдаат од воспаление на уво. Додека се мали таквите воспаленија начејесто се акутни и тоа на средното уво.

______________________________________________________________________________________________________

Монокл (НЕ)СЛУЧАЈНИ СЛУЧАИ

Но, ако за миг повторно се вратиме на терминот случаен, ќе констатираме дека навистина ништо не е случајно, односно дека случајно е само неслучајното и неслученото.

______________________________________________________________________________________________________

Фудбалер почина на терен – играле натпревар на 40 степени

Нигерискиот фудбалер Чинонсо Хенри почина, откако колабираше на мечот меѓу Делта Тулчеа и Балотешти од романската Втора лига, пренесува екипа,мк.

______________________________________________________________________________________________________

Видео од слетувањето на Марс

“CURIOSITY” успешно слета на Марс во 7 часот и 31 минута. Слетувањето во живо го следеа милиони луѓе низ целиот свет.

______________________________________________________________________________________________________

Револуционерен спреј против чиреви на вени

Со оваа болест се борат пациенти кај кои е дијагностицирано пореметување на венската улцерација. Научници од Тексас измислиле револуционерна мешавина на ќелии на кожа и протеини кои потикнуваат згрутчување на крвта.

______________________________________________________________________________________________________

43 степени во Македонија – чувајте се од сонцето – ув индекс 10 денеска

Македонија од денес е под влијание на тoплотен бран, кој ке услови екстремно високи дневни температури кои ке се движат од 30°C до 43°C, и висока вредност на ув индексот 10.

______________________________________________________________________________________________________

Жичарата на Водно не работи

По владината одлука за забрана за движење во шуми, затворена за работа е жичарницата на Водно.

______________________________________________________________________________________________________

“CURIOSITY” слета на Марс – ова се првите фотографии

“CURIOSITY” успешно слета на Марс во 7 часот и 31 минута. Слетувањето во живо го следеа милиони луѓе низ целиот свет. По славењето во НАСА ова се првите фотографии кои Ровер ги испрати од Марс .

______________________________________________________________________________________________________

Марс во живо – Видео

 Во 7 часот и 30 минути следете го во живо слетувањето на Ровер на Марс – повеќе информации за слетувањето  како и слетувањето во живо се пренесува на сајтот на НАСА http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html Слетувањето на Ровер се пренесува во живо и на ustream каде се проценува дека ќе го следат повеќе од 12 милиони луѓе од […]

______________________________________________________________________________________________________

Хербалистика – лекување со чај

Глог за срцето, коприва за крв, камилица за варење, липа за настинка, коњска опашка за остеопороза. Единствено треба да знаете да ја изберете вистинската билка.

______________________________________________________________________________________________________

Кога таткото мора да се снајде

  Kога бебето сака да јаде нема време за расправање – му се јаде и точка. Ќе си плаче ќе си вика се додека не добие храна. Што ако мајката не е дома? Еве една навистина смешна идеја како се снашол овој такто 🙂 фотографијата е од facebook page – smeenje do solzi

______________________________________________________________________________________________________

Најголем дел од симболите на Олимписките игри-масонски?

  Сиболот кој на прва на многумина им личеше на Лиза и Барт Симпсон сега веќе доби нова димензија односно наместо 2012 пишува „зајон“ или „зијонизам“

______________________________________________________________________________________________________

Аквадуктот во Скопје ќе падне – поткопани основите на столбовите – Фото

Скопскиот Аквадукт е видно оштетен, а оставен е да пропаѓа без никаква грижа. Оваа фотографија е направена денеска, од Тони Манџуковски. На неа може да се види оштетувањето кое е настанато на Скопскиот Аквадукт, културно-историски споменик со непроценлива вредност и еден од ретките вакви објекти на Балканот.

______________________________________________________________________________________________________

Инсект кој личи на Сатана

Инсект со црвени очи, џиновски рогови и згрчкано лице – го фотографирал чешки авантурист во Доминиканската Република.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1