Archive by Author

Следува облачно и студено време

Времето денеска е променливо облачно со локални врнежи од дожд и снег, а на планините и на повисоките места од снег. Врнежите ќе бидат пообилни во вечерните и ноќните часови, особено во западните и јужните делови. Ќе дува слаб до умерен, а попладне вдолж Поварадрието повремено засилен ветер од северен правец. Максималната температура ќе биде […]

______________________________________________________________________________________________________

Русија објави список на непријателски земји, меѓу нив и Северна Македонија

Владата на Руската Федерација објави список на земји кои вршат „непријателски дејствија против Русија“ меѓу кои е и Северна Македонија, соопшти прес-службата на Кабинетот на министри. – Владата одобри список на странски земји и територии кои вршат непријателски дејствија против Русија, руските компании и граѓани. Наредбата за тоа е потпишана – се наведува во соопштението. […]

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Точат гориво во контејнери за вода Гужви низ цел Балкан – се е вештачки велат надлежните, горива и резерви има

Километарски колони на бензиските пумпи низ целиот Балкан. Надлежните смируваат дека гориво и резерви има. Но тоа не им значи нешто на оние кои одлучиле да си го наполнат автомобилот. Но има и такви кој на бензиска дошле со контејнери за вода и нив ги полнат. Ова видео ни го испрати наш читател. снимено е […]

______________________________________________________________________________________________________

САНКЦИИ И ЗА НОВИНАРСТВО: Јутуб и Европа го ограничија пристапот до телевизискиот канал Раша Тудеј и Спутник

Јутуб објави дека ќе преземе мерки против неколку канали на својата платформа, вклучително и ограничување на пристапот до телевизиската станица RT во сопственост на Русија по руската инвазија на Украина. „Со оглед на вонредните околности во Украина, преземаме неколку мерки. Оневозможуваме голем број канали за монетизација на YouTube, вклучително и неколку руски канали поврзани со […]

______________________________________________________________________________________________________

Украинска армија: Со дрон уништивме руски конвој | ВИДЕО

Украинската армија објави видео на кое, како што велат, се гледа уништувањето на рускиот конвој со дрон. Според украинските власти, станува збор за турско беспилотно летало што го користи украинската армија, а кое на земја уништува конвој руски возила. Видеото, покрај војската, го објавија и неколку украински владини претставници.

______________________________________________________________________________________________________

Пет семејства заглавени во Киев, Македонци и во Харков

Најмалку 5 македонски семејства се отсечени и заглавени во Киев. ,,Граѓаните кои се во можност треба да се упатат во западниот дел на Украина, кон Конзулатите на Романија во Солотвино и Чернаути, како и кон конзулатите на Унгарија во Узгород, Берегове и Мукачево.Од министерството информираат дека на овие локации ќе им биде пружена дополнителна помош […]

______________________________________________________________________________________________________

150 планинари заглавени во хотел Молика, патот завеан од снег

Околу 150 планинари од планинарското друштво „Лисец“ од Штип, придружувани од колеги од Србија и Бугарија, кои учествуваа во традиционалниот Февруарски поход, се пожалија дека останаа заглавени на Пелистер. Велат дека не можат да го напуштат хотелот „Молика“ зашто единствениот асфалтен пат кој води низ Пелистер и од каде треба да заминат, има наноси од […]

______________________________________________________________________________________________________

САД и НАТО со рекација за наредбата на Путин за висока готовност од „нуклеарно одвраќање“

Прес секретарот на Белата куќа, Џен Псаки денеска изјави одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да ги стави руските сили за нуклеарно одвраќање на висока готовност е дел од моделот за производство на закани од страна на Москва со цел да ја оправда агресијата. „Го видовме како го прави ова одново и одново. Во ниту […]

______________________________________________________________________________________________________

ЕУ ќе го финансира купувањето оружје за украинската армија

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел изјави денеска дека ќе предложи европска финансиска помош за Украина за купување оружје и гориво. „На министрите за надворешни работи на ЕУ ќе им предложам користење на Европскиот мировен фонд за две итни мерки. Целта на овие мерки е да се финансира снабдувањето со […]

______________________________________________________________________________________________________

Путин наредил да се подготват руските сили за нуклеарно одвраќање

Според светските медиуми, претседателот на Русија, Владимир Путин денеска им наредил на началникот на Генералштабот на руските вооружени сили Валериј Герасимов и министерот за одбрана Сергеј Шојгу да ги стават руските сили за нуклеарно одвраќање во состојба на специјална борбена готовност. „Можете да видите дека западните земји не само што преземаат непријателски дејствија кон нашата […]

______________________________________________________________________________________________________

Имаме целосна контрола над Харков, тврди Украина

Украина има целосна контрола над градот Харков во североисточна Украина, објави на социјалните мрежи регионалниот гувернер Олег Синегубов. -Контролата над Харков е целосно наша! Вооружените сили, полицијата и одбранбените сили работат, а градот целосно се чисти од непријателите, напиша Синегубов на Телеграм, споделувајќи и фотографии од заробени руски војници. Руските трупи влегоа во вториот по […]

______________________________________________________________________________________________________

Кличко: За три дена убиени дете, војници, цивили…

Градоначалникот на Киев, Кличко тврди дека во војната загинаа девет цивили, вклучително и едно дете. Тие се убиени во Киев од 24 февруари до денеска. „Четири неидентификувани лица и 18 украински војници и војници на територијалната одбрана загинаа, 106 лица беа повредени, од кои 47 цивили“, известуваат тамошните медиуми. Инаку од утринава имаше три големи […]

______________________________________________________________________________________________________

Владата одлучи: Забранет влез за руските авиокомпании во воздушниот простор

Владата на Република Северна Македонија донесе одлука да воведе забрана за влез во воздушниот простор на територијата на Северна Македонија за авио компании од Руската Федерација. Оваа одлука, како што соопшти владината прес-служба, со која се приклучиме на препораките на ЕУ и на земјите членки кои веќе донесоа таква одлука, е донесена на денешната 18-та […]

______________________________________________________________________________________________________

Москва: Уништени 975 украински воени објекти

Руските вооружени сили уништија 975 објекти на украинската армија, изјави денеска портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, генерал-мајор Игор Конашенков.Тој тврди дека биле соборени 26 авиони, пренесе ТАС С. „Досега руските сили уништија 975 објекти на украинската воена инфраструктура, вклучувајќи 23 командни пунктови и комуникациски центри, три радарски станици, 31 систем за воздушна одбрана […]

______________________________________________________________________________________________________

МНР: Обезбедивме вакуација на нашите граѓани од Одеса

Информираме дека Министерството за надворешни работи во соработка со партнерски земји обезбеди транспорт за евакуација на нашите државјани кои во моментот се наоѓаат во Одеса, Украина. Поради тоа, апелираме нашите државјани кои се наоѓаат во Одеса, итно да го контактираат министерството, со цел достава на податоци и координација на процесот за евакуација на дежурниот телефонски […]

______________________________________________________________________________________________________

ОН: Најмалку 64 цивили убиени во Украина

Најмалку 64 цивили се убиени, а повеќе од 160.000 се во движење откако руските трупи влегоа во Украина оваа недела, соопшти агенцијата за помош на ОН. „Од 17:00 часот на 26 февруари, (Канцеларијата за човекови права на ОН) ОХЦХР известува за најмалку 240 цивилни жртви, вклучително и најмалку 64 загинати“, се вели во статусниот извештај […]

______________________________________________________________________________________________________

Зеленски: Украина се согласи на разговори со Русија во Белорусија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се огласи на Фејсбук по средбата со белорускиот претседател Александар Лукашенко. „Резултатот од разговорите со Александар Лукашенко. Се договоривме украинската делегација да се сретне со руската делегација на украинско-белоруската граница, во близина на реката Припјат, без предуслови. Александар Лукашенко ја презеде одговорноста да обезбеди сите авиони, хеликоптери и проектили стационирани на […]

______________________________________________________________________________________________________

Бугарскиот конзулат во Одеса им помага на Македонците да ја напуштат Украина

Забраната за сообраќај во југозападниот дел на Украина денеска е укината. Од Одеса кон Бугарија ќе тргнат два автобуси со вкупно 110 бугарски државјани. Обезбедена е полициска придружба. Покрај бугарските државјани, генералниот конзулат на Бугарија во Одеса помага и за депортирање на украински државјани од друга националност, меѓу кои и Македонци, Грци и Италијанци. Нова […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1