Archive by Author

6 починати и 153 нови случаи на КОВИД-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1279 тестирања, а регистрирани се 153 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-66, Куманово-13, Штип-13, Прилеп-2, Тетово-20, Струга-7, Битола-1, Охрид-7, Крива Паланка-1, Кочани-1, Пробиштип-1, Свети Николе-3, Кичево-6, Ресен-12. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 75 оздравени пациенти од: Скопје-47, Штип-13, Прилеп-1, Тетово-3, Струга-2, Велес-1, Охрид-3, […]

______________________________________________________________________________________________________

Филипче: Имаме посилен втор бран на вирусот поради непочитување на мерките

Деновиве имаме посилен бран на вирусот како последица олабавување на мерките и на повеќе настани главно семејни собири на кои не е почитуваа мерките за дистанца, миење раце, носење маски на кои редовно апелираме, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција. Филипче информира дека во земјава е повикан советникот на регионалниот директор […]

______________________________________________________________________________________________________

Боки 13 поднесе кривични против функционери и бизнисмени, имал докази за криминал

Осудениот во случајот Рекет, Бојан Јовановски поднесе кривични пријави против функционери и бизнисмени. Ова е причината поради која Јовановски, наместо во Шутка, денот го помина во обвинителството. Средбата со јавен обвинител следи по тврдењата на Јовановски дека има докази за тоа кои функцинери какво кривично дело сториле. Адвокатот Сашо Дуковски, вели дека со поднесувањето на […]

______________________________________________________________________________________________________

Утре се отвораат границите, без тест и карантин во Србија, Албанија, Косово и Турција

Од утре целосно се отвораат сите гранични премини во државата со што македонските државјани и странците ќе можат непречено да се движат без обврска за ПСР тест и државен карантин. Одлуката ја донесе Владата во вторникот врз основа на препораките на Комисијата за заразни болести, Владата на истата седница донесе одлука од 1 јули да […]

______________________________________________________________________________________________________

Филипче ќе го разреши Зибери кој ги повика иселениците да гласаат за премиер Албанец

На денешната прес конференција министерот за здравство Филипче рече дека ќе се консултира со правни лица и ако постои можност уште денеска Зибери ќе биде сменет на местото директор на Центарот за јавно здравје. Зибери утрово на Фејсбук се пофали дека ДУИ допринела да се отворат границите без протоколите од Светска здравствена организација односно негативен […]

______________________________________________________________________________________________________

Зибери: ДУИ помогна да се отворат границите без протоколи, дојдете гласајте за Албанец премиер

Арбен Зибери, директорот на Центарот за јавно здравје ги повика иселениците да дојдат и да гласаат за Албанец премиер. Тој на Фејсбук напиша дека укинувањето на протоколите препорачани од Светската здравствена организација односно приложување на негативен тест и14-дневната изолација е направено благодарение на придонесот на ДУИ во здравствените политики на владата. „Добредојдовте иселеници. Родното место […]

______________________________________________________________________________________________________

Ахмети: Надпартискиот кандидат за премиер е Насер Зибери

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети кој ја започна изборната кампања за Предвремените Парламентарни Избори кои ќе се одржат на 15 јули, на промотивната Конвенција во Преспа го обелодени голгоочекуваното име за прв премиер Албанец во Македонија, поранешниот пратеник и потпретседател на Влада и ко-создавач на Охридскиот Рамковен Договор. “По интензивните консултации со цивилното општество, академската […]

______________________________________________________________________________________________________

Осум починати и 136 нови случаи на КОВИД-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1208 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-80, Куманово-6, Штип-1, Прилеп-3, Тетово-24, Струга-1, Велес-3, Охрид-5, Гостивар-4, Струмица-1, Крива Паланка-1, Кочани-1, Кичево-1, Ресен-4 и Неготино -1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 43 оздравени пациенти од: Скопје-26, Штип-1, Прилеп-1, Тетово-6, Велес-4, […]

______________________________________________________________________________________________________

Во Чаир најмногу заразени – 402, потоа Гази Баба, Бутел, Сарај

Од новите 118 дијагностицирани со коронавирус од тестирањата во изминатите 24 часа, најголем број 55 случаи се од Скопје. Според податоците на Институтот за јавно здравје, во градот досега се дијагностицирани 2.588 случаи, а активни се 1.734 случаи. Меѓу општините на Град Скопје и тие што гравитираат кон главниот град, најголем број активни случаи со […]

______________________________________________________________________________________________________

ВМРО-ДПМНЕ од Битола најави обнова на Македонија

ВМРО ДПМНЕ денеска од Битола започна со промоција на својата програма наречена Проект „Обнова“. Претседателот на партијата, Христијан Мицкоски пред битолчани потенцираше дека Проектот „Обнова на Македонија“ опфаќа мерки и планови кои се изготвуваа повеќе месеци од врвни експерти од земјата и странство и е базирана на директни потреби на граѓаните. -Секој еден човек не […]

______________________________________________________________________________________________________

Двајца судии од апелација позитивни на корона, членовите на ДКСК утре на групно тестирање

Двајца судии од Апелациониот суд се заразени со коронавирус. Позитивни на тестот се судии кои работат во кривичниот оддел. Претседателот на судот, Лидија Димчевска, за Сител вели дека еден од судиите позитивен тест пријавил минатата недела по што била направена анкета за контактите кои ги имал судијата во текот на работата. По ова уште еден […]

______________________________________________________________________________________________________

Поради поплавите прогласена вонредна состојба во седум општини во Србија

Во седум општини во Србија е воведена вонредна состојба поради надојдените реки по обилниот дожд, изјави претсавникот на српското Министерство за внатешни работи, Горан Николиќ. Поради надојдените води посебно е критична состојбата во западниот дел на Србија. – Во моментот најкритично е во општините Љубовија и Гуча, бидејќи таму врне од утрово. Добро е што […]

______________________________________________________________________________________________________

Демант од Ден Дончев за објавените аудио и видео снимки

Одлучно и во целост го демантирам контекстот на објавените аудио и видео снимки со мене. Ги отфрлам сите инсинуации и манипулации кои се со цел да бидам политички деградиран. Заради објективно информирање на јавноста би сакал да го опишам контекстот на разговорите во снимките. Приметливо е дека снимките се нецелосни и се вадени од контекст […]

______________________________________________________________________________________________________

Д-р Беќаровски: Син му на Амди Бајрам вози Масерати, а јас Дачија

Како што е познато, завчера на булеварот „Партизански одреди“ се случила сообраќајна несреќа во која учествуваше и синот на политичарот Амди Бајрам. Во соопштението од МВР стои: На 21.06.2020 во 22.30 во СВР Скопје, А.И.(20) од Скопје пријавил дека пред сендвичара на бул.Партизански одреди во Скопје, по претходно случена со обраќајна нез года помеѓу „фиат […]

______________________________________________________________________________________________________

И Новак Ѓоковиќ позитивен на Ковид-19

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ у неговата сопруга се позитивни на Ковид-19. Србинот кој беше организатор на егзибициските турнири во Белград и Задар, е засега последниот во низата учесници кои се позитивни на вирусот. Откако се започна во неделата кога бугарскиот тенисер Григор Димитров, ден претходно се откажа од турнирот, за потоа и да […]

______________________________________________________________________________________________________

Аеродромите и границите се отвораат во петок

Врз основа на препораките на Комисијата за заразни болести, Владата денеска донесе одлука од петок, 26 јуни, целосно ќе бидат отворани сите гранични премини за непречено движење на патници и возила без приложување на ПЦР тестови, и без упатување до домашна изолација или спроведување во задолжителен државен карантин. Ова го соопшти премиерот Оливер Спасовски на […]

______________________________________________________________________________________________________

МВР ќе поднесе кривична пријава против пет лица за орото во Чаир

Секторот за внатрешни работи Скопје до Основното јавно обвинителство во Скопје, ќе поднесе кривична пријава против пет лица – П.Ќ. (50), А.З. (46), Е.Е. (36), Е.Е. (57) и Б.Д. (28) сите од Скопје, поради постоење основано сомнение дека на 24-ти минатиот месец предизвикале опасност од пренесување на вирусот “КОВИД 19“ со што го сториле кривичното […]

______________________________________________________________________________________________________

Филипче: До крај на неделата се отвораат теретаните и казината

Комисијата за заразни болести ќе и предложи на Владата отворање на казината и автомат – клубовите во обложувалниците, да почне со работа јавниот превоз во Тетово и до крај на неделата да се отворат теретаните и фитнес – центрите, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција. Тој посочи дека ова олеснување ќе се […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1