Archive by Author

Вучиќ објави фотографија од „Камник“: Со добро вино од „Камник“ со Заев договоривме проекти за во иднина

Српскиот претседател, Александар Вучиќ денес на граничниот премин Табановце ги донираше првиот дел од вакцините на Фајзер кои вкупно ќе бидат 8.000. По примопредавањето на вакцините, премиерот Зоран Заев го почести Вучиќ со ручек во винаријата и ресторанот „Камник“. Им благодарам на гостопримливоста на Зоран Заев и на сопственикот на винаријата Камник. Уживавме во добро […]

______________________________________________________________________________________________________

Филипче: Фрижидерите за чување на вакцините од „Фајзер“ се подготвени

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук-профил информира дека фрижидерите за чување на вакцините од „Фајзер“ се подготвени. Обучен и подготвен е техничи персонал кој ќе го следи нивото на температурата и запазувањето на сите стандарди, напиша Филиче.

______________________________________________________________________________________________________

Вакцинирањето против коронавирусот ќе започне в среда

Со првите дози на „Фајзер“ вакцините кои ги добивме како донација од Србија, в среда ќе почне вакцинирањето против коронавирусот во нашата земја, истакна министерот за здравство Венко Филипче. Министерот Филипче потенцира дека вакцинацијата ќе почне со здравствените работници во модуларната клиника во Клиничкиот центар во Скопје. Филипче во изјавата на граничниот премин Табановце каде […]

______________________________________________________________________________________________________

Вучиќ: Моравме на „Фајзер“ да му дадеме посебни гаранции дека ќе му го гарантираме начинот на транспорт на вакцините

Имаме договор кој го потпишавме со „Фајзер“ кога нарачавме голема количина вакцини. Всушност направивме билатерален договор со „Фајзер“ согласно кој немавме право на никаков начин да ги оттуѓуваме вакцините. Токму тоа беше причината што доцни примопредавањето на вакцините, порача денеска српскиот претседател Александар Вучиќ на граничниот премин Прешево-Табановце. -Ние не можевме да ги донесеме сите […]

______________________________________________________________________________________________________

Заев: Среќни сме што српскиот народ со нас ја сподели својата вакцина

Дефицитот на вакцини против Ковид-19 во светот е основната причина зошто се уште немаме вакцини. Среќни сме што српскиот народ веќе со недели ја прима вакцината и што сподели од својата вакцина со македонскиот народ, порача премиерот Зоран Заев при примопредавањето на српската донација на вакцините на „Фајзер“ на граничниот премин Прешево-Табановце. -Ние сме горди […]

______________________________________________________________________________________________________

Пристигнаа првите вакцини во Македонија

На граничниот премин Табановце денеска стигна првата пратка од вакцини на „Фајзер“, донација од Република Србијја. Првите 4.800 од предвидените 8.000 вакцини против Ковид-19 на премиерот Зоран Заев му ги предаде српскиот претседател Александар Вучиќ. “Драгоцен чин на пријателство и пријателски подадена рака од Србија”. Вака шефот на македонската влада ја оцени соработката со нашиот […]

______________________________________________________________________________________________________

На Инстаграм дистрибуирани две видеа со компромитирачки материјал за малолетничка од Кочани

На 08.02.2021 во ОВР Кочани, 43-годишна жена од Кочани со својата малолетна ќерка пријавиле дека од профил преку социјалната мрежа Инстаграм биле дистрибуирани две видеа со компромитирачки материјал за малолетничката. Полициски службеници од ОВР Кочани, во координација со ОЈО Кочани, презедоа мерки за расчистување на кривично – правниот настан, при што бил извршен претрес во […]

______________________________________________________________________________________________________

Уште едно детенце ја напушти Клиниката за детски болести по 9 месечна хемотерапија

Уште едно детенце ја напушти Клиниката за детски болести, оваа вест ја соопшти министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил. „Јас сум здрав и сакам дома! Вака извика петгодишниот Сухејб кој после 9 месеци хемотерапија си заминува од Клиниката за детски болести. За овој херој денес аплаудиравме со директорката Аспазија Софијанова и целиот […]

______________________________________________________________________________________________________

Дали регистрирањето на вакцинација.мк значи термин и предност за антиковид вакцина?

Отстранет е безбедносниот код од сајтот вакцинација.мк, што се чекаше и по неколку часа за регистрација во системот. Откако создаде сериозни потешкотии и буквално ја блокираше платформата, техничкиот проблем е отстранет и сега интернет страната е во функција, без потреба за внесување код за потврда. Од Министерството за здравство информираат дека пријавувањето на вакцинација.мк претставува […]

______________________________________________________________________________________________________

Првите вакцини пристигнуваат – АМА НЕ ДЕНЕС! Одложено е

Македонија попладне требаше од Србија да ги добие првите вакцини. Контигентот од 8000 фајзер вакцини српскиот претстадател Вучиќ требаше лично да му ги предаде на премиерот Заев на Табановце. Заради потребата од усогласување на техничка документација се одложува за следните денови доставувањето на вакцините од Србија, извести пред полноќ владината прес – служба. „Известуваме дека […]

______________________________________________________________________________________________________

МЗ: Граѓаните кои ќе се регистрираат за вакцина нема потреба да го информираат матичниот лекар

Министерството за здравство информира дека пуштена e во употреба веб-страницата „Vakcinacija.mk“ (https://vakcinacija.mk/) на која граѓаните ќе можат да се пријават за вакцинација против КОВИД-19. Секој заинтересиран граѓанин кој сака да прими вакцина против коронавирусот може да се пријави на веб-страницата. – Граѓаните потребно е да ја пополнат апликацијата за искажување заинтересираност за вакцинација против КОВИД-19. […]

______________________________________________________________________________________________________

Заев: Попис мора да направиме, одложувањето нема да смени ништо

Пописот е статистичка операција што мора да ја направиме, тоа е наша должност, изјави денеска премиерот Зоран Заев, кој коментирајќи го повикот одопозицијата за негово одложување, праша што ќе смени доколку пописот се одржи во мај следната година. – Пописот е од 1 до 21 април како што е предвиден и тој треба да се […]

______________________________________________________________________________________________________

УХМР: пороен дожд и силен ветер

УХМР најавува пороен дожд кој некаде ќе надмине 20 литри на метар квадратен и силен ветер од преку 70 километри на час. Во наредните денови се очекува и заладување поради продор на студена воздушна маса. врнежите на места ќе бидат поројни и пообилни, проследени со силен ветер. На планините на северозапад ќе врне снег. Попладне […]

______________________________________________________________________________________________________

Лишени од слобода креаторот и администраторот на групата „Јавна соба“

Креаторот и администраторот на групата „Јавна соба“ на социјалната мрежа Телеграм се лишени од слобода откако вчера Основното јавно обвинителство Скопје издаде наредба до Министерството за внатрешни работи за нивно приведување, а надлежниот јавен обвинител денеска донесе наредба за истражна постапка против двајцата осомничени за кривично дело – Производство и дистрибуција на детска порнографија, соопшти […]

______________________________________________________________________________________________________

Актерка Светлана Бојковиќ хоспитализирана поради Ковид-19

Познатата српската актерка Светлана Цеца Бојковиќ, кај нас позната по серијата „Бољи живот“ хоспитализирана е во Клиниката „Драгиша Мишовиќ поради коронавирусот, јавува Нова.рс. Според порталот, Бојковиќ поради запаление на белите дробови е во болница од минатата среда и нејзината состојба е стабилна. Во болница е сместена поради внимателност бидејќи претходно имала кардиоваскуларни проблеми. – Точно […]

______________________________________________________________________________________________________

Разрешен директорот на Театар Комедија

Поради неправилности во работењето, утврдени од вонредниот инспекциски надзор од Министерството за култура , денеска е разрешен Сашо Ристовски од функцијата директор на НУ Театар Комедија. При надзорот е утврдено дека директорот на театарот презел обврски над одобрените средства од Министерството за култура во вкупен износ од 8.734 486,оо денари без притоа истите да ги […]

______________________________________________________________________________________________________

Во Софија уапсен Игор Спасов кој до смрт го претепа Мартин Нешковски

Бугарската полиција го уапсила Игор Спасов, специјалецот во МВР кој е осуден за убиството на Мартин Нешковски. Бугарската полиција нѐ извести дека денеска во Софија е приведен Игор Спасов по наша распишана меѓународна потерница, велат извори од МВР. Спасов беше пуштен од затворот „Идризово“ во 2018-та година поради лекарски вешти наоди дека морало врз него […]

______________________________________________________________________________________________________

Заев: Или „Телеграм“ ќе ја избрише „Јавна соба“ или Македонија ќе го блокира „Телеграм“

Премиерот Зоран Заев информираше дека ако руската апликација за комуницирање Телеграм не соработува со властите за групата „Јавна соба“ можно е нејзино блокирање во Македонија. -Доколку апликацијата Телеграм не го затвори каналот Јавна соба каде се споделува порнографска и приватна содржина од наши граѓани, како и детска порнографија, ќе ја разгледаме и опцијата за блокирање […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1