Авион не полетал зошто имало повеќе мажи од жени патници


Авион на авиокомпанијата “Easyjet” требало да се лета од Ливерпул до Женева, , но помеѓу патниците имало повеќе мажи отколку жени и авионот бил премногу тежок па авионот не можел да полета со таа тежина, пишува весникот “Independent”

avion easy jetЕкипажот тогаш замолил четворица мажи да се симнат од авионот за да се дојде до дозволената тежина. Им дале 120 евра како оштета.

За тежината на самите патници, авиокомпаниите најчесто пресметуваат 88 килограми за мажите, 70 килограми за жените и 35 килограми за децата.

“Во овој случај, во авионот се наоѓаа 135 мажи и само 19 жени, што е навистина необична ситуација”, наведуваат претставниците од “Easyjet”.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1