Авион за апокалипса: Овој авион ќе го спаси Обама од нуклеарен удар!


Адаптираниот боинг E-4B, познат како Doomsday plane, потсетува на познатиот претседателски авион Air Force One, но наводно може да преживее нуклеарна војна! И не само тоа: би издржал во случај на удар на астероид и терористички напади, а би можел да лета со денови. Единствено ограничување е што масло за моторот мора да се стави на земја, па во воздух може да остане „само“ седум дена.

doomsday plane obama

Откако Џорџ Буш летал со овој боинг 747 после терористичките напади на Америка на 11. септември 2001, леталото доживеало бројни измени. Вграден му е посебен оклоп кој ја штити внатрешноста од радиоактивно зрачење, а опремата за комуникација е сместена во посебна кбина. Авионот има 67 антени и многу високотехнолошки уреди.

08sld3

Авионот има три нивоа и може да прими 112 луѓе.

Иако американската Влада избегнува да зборува за овој авион, на 13-годишнината од терористичкиот напад врз „Кулите близначки“, поранешниот секретар за медиуми на претседателот Џорџ Буш на Твитер напиша „Еве како изгледа авионот за судниот ден. Беше језиво да се види посебно на денешен ден“.article-2542045-1AC88E3200000578-33_634x432

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1