Авиони, палати, хеликоптери – Што се поседува Владимир Путин?


Актуелниот претседател на Русија, Владимир Путин, има проценета вредност на имотот од 70 милијарди долари…

Во 2011.година, окружен од новинари, Путин излезе од матните води на Црното море прекриен со остатоци од античкото богатаство, што секако беше ПР трик кој ја постигна својата цел – Путин беше претставен како можна персона, џудо мајстор, љубител на животни и недопирлив водач на Русија. Но се појави уште еден ПР трик – тој спонтано подари часовник од 10.000 евра на мало момче од село што доведе до прашањето дали Путин некаде има свое закопано богатство? putin2putin mecka

Путин има најскапа колекција од часовници  чија вредност се проценува на 750.000 долари. Најскапото парче од неговата колекција е изданието Lange & Sohne, кое е прекриено со кристално стакло и има златни сказалки, а чини околу половина милион долари.putin saat

Путин поседува флота која се состои од четири јахти, стратешки распоредени во неговата земја. Неговата најпозната јахта чини околу 37 милиони долари, има професионално дизајниран енетриер, вински подрум исполнет со ексклузивни изданија и базен со водопад.Vladimir Putin on a boat in Karelia

 

Првиот го добил како подарок од својата мајка која го добила на лотарија. Тогаш бил трета година на факултет. Најновиот попис на неговата автомобилска флота брои околу 700 возила, што е за 699 повеќе од потребите на еден човек. На располагање има дури и Формула1 автомобили, но вели дека омилени му се оние направени во Русија. Најскапиот автомобил од неговата флота е специфична лимузина дизајнирана само за него.PUTIN KOLA

 

Покрај претседателскиот авион поседува вкупно 43 авиони чија проценета вредност е милијарда долари.Најимпресивниот хеликоптер во неговата флота е Mi-8 кој е во потполност прилагоден кон неговите желби, безбедноста и комфорот.vladimir-putin-1405623145-536649

Путин поседува 20 масивни имоти во целата земја кои чинат неколку милијарди долари. Сите негови палати се луксузни и со висок квалитет, а најимпресивна е структурата во италијански стил која вреди милијарда долари. Овој проект бил обвиен со вел на тајна во текот на изградбата, такашто медиумите немале пристап до поседот.palata-putin1palata-putin2 palata-putin3

 

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1