Баерн Минхен е нов шампион на Европа


Во сè германското финале во Лигата на шампионите, помеѓу екипите на Баерн Минхен и Борусија Дортмунд, победник е екипата на Баерн со резултат 2:1

baern-slaviБаерн победи со головите на Манџучиќ и Робен, додека пак за Борусија стрелаше Гундоган. Со резултат 0:0 се отиде на полувреме.

Во второто полувреме, на самиот почеток хрватскиот напаѓач Манџучиќ погоди за 1:0. Во 66-та минута, беше досуден пенал за Борусија Дортмунд, кога Данте го удри Ројс со стомак со копачката, па тогаш Гундоган погоди за 1:1. За 2:1, погоди Робен, на 3 минути пред крајот на натпреварот.

Ова е петта титула на Баерн Минхен, по 12 години пауза.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1