БРАВО: Матуранти се откажаа од свечена гардероба – парите ги донираат за хумани цели


Матурантите од економското училиште „Вук Караџиќ“ од српскиот град Стара Пазова, донесоа многу хумана и херојска одлука. Тие за матурската ноќ нема да си купат нова облека, а парите кои планирале да ги дадат за таа намена, ќе ги донираат во хуманитарната акцијата „Битка за бебиња“, која се спроведува во Србија, пишуа српски Курир.

maturanti-srbijaИдејата ја дала нивната професорка и класен раководител, Вера Золњан:

-Таа ни предложи барем еднаш во нашите животи, кога ќе имаме можност, да бидеме хумани. Се договоривме дека е многу подобро наместо да се расфрламе со пари, да ги дадеме на некој на кој повеќе му требаат. Ова секако ќе го паметиме цел живот, вели ученичката Милица Николиќ.

Матурантите за најсевечената ноќ ќе облечат нешто што веќе го имаат во своите домашни плакари. Парите кои ќе бидат собрани ќе одат за акцијата за собирање пари за 100 инкубатори за породилиштата во Србија.

maturanti-srbija

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1