Бремените жени мора да имаат електронска мајчина книшка


Матичните гинеколози ќе мора да ги внесат сите податоци за идните мајки во електронска мајчина книшка, за да можат докторите и породилиштата навремено да добијат информации за здравствената состојба на жената.

matka porogjaj bremenost

Бремените жени влегуваат во здравствената евиденција на системот Мој Термин. Од сега матичните гинеколози ќе мора да ги внесат сите податоци за идните мајки во електронска мајчина книшка, за да можат докторите и породилиштата навремено да добијат информации за здравствената состојба на жената. Во неа ќе се евидентираат ултразвучните и другите прегледи и резултатите за трудницата со цел прецизно следење на бременоста и заштита на здравјето на мајката и плодот.
По породувањето, во електронската мајчина книшка ќе се евидентираат детални податоци и за здравјето на новороденчето.
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1