Бугарија и Шведска демантираа дека атентаторот од Бургас е Швеѓанец


Властите во Бугарија и Шведска ги немантираа пишувањата а медиумите дека атентаторот од Бургас, кој го изврши терористичкиот акт врз израелските туристи е 36 годишниот Мехди Гезали, шведски државјанин со алжирско потекло.

 Претходно Израел за нападот во Бургас го обвини шиитското движење Хезболах, за кого вели дека е „долгата рака на Иран“.

 Хезболах пак ги демантираше ваквите обвинувања и истакна дека тие не војуваат против туристи, а за Иран пак ваквите обвинувања се неосновани.

 Денеска семејствата на загинатите Израелци се собраа на Меѓународниот аеродром во Тел Авив за да ги дочекаат останките од своите најблиски.

Tags: , , ,

Александар Петрески

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1