Tag Archives: bugarija

Бугарија ќе испорача вето за Македонија во преговорите со ЕУ

Предлогот на ЕК за почеток на преговорите со Македонија за членство во унијата овој пат има нова препрека.

______________________________________________________________________________________________________

Младенов испорача неколку услови до Поповски за поддршка на земјава од Софија

Во писмо до својот македонски колега Никола Попоски, шефот на бугарската дипломатија Николај Младенов му наброи тре услови кмои Скопје ќе треба да ги исполни доколку сака да ја добие поддршката од Софија за евроатланските интеграции.

______________________________________________________________________________________________________

Бугарка – гатачка и баела на македонка да се омажи – и зела 27.000 евра, а не се омажила

49 годишна државјанка на Бугарија 3 месеци ја лажела и и баела на млада кумановка. За бењето и зела 27.000 евра.

______________________________________________________________________________________________________

Бугарите откриле миро на Св Никола во Созопол (Видео/Фото)

За време на ископувањата во манастирскиот комплекс “Свети Николај” во бугарскиот град Созопол, археолози пронашле сад со миро за кое претпоставуваат дека е од Свети Никола Чудотворецот.

______________________________________________________________________________________________________

По Грција сега и Бугарија може да не уценува за ЕУ

Бугарија ќе искористи што Македонија и Србија се поблиску до Европската унија за да со уцени реши некои отворени билатерални прашања, објави германското радио „Дојче Веле“.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Дедо Добри е питач – но не пита за себе, најголем донатор е на црквата веќе 20 години

Овој деденце се вика Добри и името велат свештените лица и те како му прилега. Приказната за него ги преплави социјалните мрежи – ви ја пренесуваме и ние.

______________________________________________________________________________________________________

Бебето Надица што го оставија родителите ќе добие шанса за живот – ќе го лекува државата

Двомесечното бебе Надица од Кавадарци, која има вродена срцева мана и родителите се откажале од неа и ја оставиле во болница, ќе добие шанса да живее.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Мајката на ЕВА се огради од сите кои во нивно име собирале пари

Мајката на Ева во изјава дадена за 24 вести се огради од сите кои во нивно име собирале пари за операција на малата Ева.

______________________________________________________________________________________________________

Почна истрагата за донациите за Ева – ќе се дознае кој ги измами хуманите граѓани

Јавното обвинителство, МВР и Министерството за труд и социјална политика веќе ја започнаа истрагата за измамата со собирањето средства за малата Ева.

______________________________________________________________________________________________________

Потврдено – парите за ЕВА собирани со измама (Видео)

Докторите од бугарските клиники за двете телевизии изјавиле категорично дека лекувањето на Ева во Бугарија завршило на 10 август и таа е пуштена дома откако се е платено. Немало потреба од дополнителни средства.

______________________________________________________________________________________________________

Помошта за малата ЕВА измама или не?

Според информациите документите за операција на малата Ева во Бугарија биле Фалсификувани.

______________________________________________________________________________________________________

Бугарска јасновидка убиена од сопругот – не го предвидела тоа (Фото)

Удирајќи ја со тег од 3 килограми сопругот ја усмртил јасновидката Валја Влаева од Бургас.

______________________________________________________________________________________________________

Скандалозно – малата Ева вратена од Бугарија – немало доволно пари за операција

    Продолжуваат страдањата на 4 месечната ева. Малата ева е вратена од Бугарија, поради неможноста да се доплати операцијата од 25 000 евра.

______________________________________________________________________________________________________

Британец плаќал на родители за да им ги пипка децата – за пари и храна го преставувале како ,, добриот чичко,,

Џорџ Чарлс Стеитс 67 годишен е уапсен во Варна, Бугарија. Џорџ е од Англија, а по него имало европска потерница – Се барал за педофилија.

______________________________________________________________________________________________________

Скандал: Бугарскиот европратеник Вигенин се потсмева со Македонија на Фејсбук

Меѓународен фб скандал на европратеникот и мегународен секретар на БСП ( Буг.социјалистичка партија) – Кристиан Вигенин .

______________________________________________________________________________________________________

Ватикан одби Бугар – дипломат кој пред 7 години поддржувал геј заедница

Ватикан го отфрли новиот бугарски дипломатски претставник во Светата престолнина, бидејќи тој напишал роман во кој ги опишува хомосексуални односи, пишува Телеграф.

______________________________________________________________________________________________________

Илинденското востание било бугарско – тврди бугарски ,,Новините,,

Во текстот агенцијата информира дека Бугарија празнува 109 години од Илинденското востание за кое пишува дека е ,, најголем анти-Отомански бунт на Бугарите во историските и географски региони на Македонија и Тракија.,,

______________________________________________________________________________________________________

Фоторобот на осомничениот бомбаш самоубиец од Бургас

секој граѓанин кој можеби ќе го препознае лицето или има какви било информации во врска со него, истите да ги пријави во најблиската полициска станица или на бесплатните телефони на Министерството.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1