Tag Archives: bugarija

Бактерија се појавила на плажите во Бугарија

Научниците во Бугарија отриле дека песокот на плажите во Бугарија содржат чудна бактерија со која досега не се сретнале во Бугарија. Затоа примероци испратиле во странство на анализа.

______________________________________________________________________________________________________

Во Бугарија ископани вампири

  Неодамна археолозите во Бугарија биле запрепастени кога на еден локалитет ископале костури кои имале колец во пределот на градите.

______________________________________________________________________________________________________

Бугарија и Шведска демантираа дека атентаторот од Бургас е Швеѓанец

Властите во Бугарија и Шведска ги немантираа пишувањата а медиумите дека атентаторот од Бургас, кој го изврши терористичкиот акт врз израелските туристи е 36 годишниот Мехди Гезали, шведски државјанин со алжирско потекло.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Терористот од Бургас-затвореник од Гуантанамо

Бомбашот кој вчера изврши терористички напад врз израелските туристи во Бургас е идентификуван како Mehdi Ghezali, алжирско-шведски државјанин кој поминал две години од својот живот во затворот во Гуантенамо.

______________________________________________________________________________________________________

Нетанјаху се закани дека ќе се одмазди за терористичкиот напад

Откако претходно го посочи Иран како единствен осомничен за денешниот терористички напад во Бургас Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предупреди дека неговата земја „ќе одговори со сила“ на овие удари.

______________________________________________________________________________________________________

Билансот на загинати во Бугарија постојано расте

Некои бугарски медиуми јавуваат дека до сега бројката на загинати во терористичкиот напад во Бургас пораснала на девет лица, а 33 се наоѓаат во болница во критична состојба.

______________________________________________________________________________________________________

Видео/ Фото – загинатите во експлозијата во Бугарија биле тинејџери

  Бугарските медиуми јавуваат дека загинатите се тинејџери. Последниот биланс е 4 мртви и над 30 повредени, но странските медиуми јавуваат различни бројки на загинатите – според едни најмалку 7 лица им подлегнале на повредите.  Државната телевизија пред малку јави дека се потврдени 7 мртви.  Сеуште нема официјална информација за бројот на жртвите од страна […]

______________________________________________________________________________________________________

НАЈНОВО – Бомба екслодира на аеродромот во Бургас, Бугарија – најмалку 7 мртви туристи, тинејџери

Бомбаш активирал бомба во туристички автобус на паркингот на аеродромот во Бургас Бугарија. Убиени се најмалку тројца Израелски туристи, бројот на повредени се уште расте. Бугарските медиуми јавуваат дека загинатите се тинејџери.

______________________________________________________________________________________________________

Бракот меѓу политичарите и криминалците – бугарски рецепт за шверц на стока

Само од шверц на цистерна со гориво криминалните структури заработувале или си распределувле 10.000 лева, од кафе 15.000, од цигари 10.000 за контејнер, од алкохол 15.000, од месо 10.000, од шекер 7.000, од зелено кафе од 7.000 до 8.000 илјади лева итн.

______________________________________________________________________________________________________

Бугарин тврди дека македонците имаат најмали пениси – мапа

Бугарскиот дизајнер, фотограф и илустратор Јанко Цветков, направил мапа на која испишал за секоја земја одделно колкава е просечната големина на пенисите.

______________________________________________________________________________________________________

Девојче во Бугарија искрварило до смрт за време на месечниот циклус

15 годишно девојче од ромска националност во Бугарија искрвари до смрт Поради обилно крварење во текот на месечниот циклус кое траело цели 12 дена. Починало во болница.

______________________________________________________________________________________________________

Земјотрес 4.5 степени почуствуван во Македонија

Земјотрес со јачина 4.5 почуствуван и во Македонија. Земјотресот е со епицентар во местото Перник во Бугарија, на само 20 километри од Софија.

______________________________________________________________________________________________________

Туристи исчезнале во Бугарија

  Двајца израелски туристи исчезнаа без трага на територијата на Бугарија. Полицијата е на нога, во потрагата се вклучени и полициски кучиња.

______________________________________________________________________________________________________

Бугарски националисти бараат да се елиминира македонски новинар.

Пред неколку дена на форумот all.bg биле изнесени шокантни барања да се ангажираат тајните служби на Бугарија за да се ликвидира новинарот на Канал 5 Горан Момироски, пишува денеска порталот Net press, кој објавува и фотографии од шокантните написи.

______________________________________________________________________________________________________

Запленет 12 тони хашиш вреден 360 милиони евра – Бугарија

Полицијата во Бугарија пронашла и запленила 12 тони хашиш кој е проценет дека вреди 360 милиони евра. Се претпоставува дека дрогата пристигнала со брод на некое од пристаништата на црното море.

______________________________________________________________________________________________________

Во Бугарија запленет камион со 4,2 тона хашиш

132 пакети хашиш беше запленет на царина во Бугарија.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1