Бугарски хеликоптери ја надлетуваат границата со Македонија и Грција


Хеликоптери на бугарската гранична полиција почнаа да ја надлетуваат бугарско-македонската и дел од бугарско-грчката граница за да ја следат ситуацијата со се поглемиот прилив на бегалци од Блискиот исток во Грција и во Македонија.

helihopter

Бугарската полиција соопшти дека во Бугарија во последните 24 часа задржала 20 лица на зелената граница и две на границата помеѓу Бугарија и Турција.

„На излезот на бугарско-српската граница задржани се 36 лица, а на граничниот премин Кардам на границата со Романија шест лица“, соопшти бугарската полиција.

Во соопштението се наведува дек

Бугарија на 21 август донесе одлука да распореди војска на границата со Македонија и Грција заради алармантната ситуација си мигрантите.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1