Archive | Црна хроника RSS feed for this section

Момче претепано пред спортската сала во Гостивар

Околу 15 :30 часот, откако претходно бил прекинат ракометниот натпревар меѓу „Вардар Полог“ и „Јехона“ бил нарушен јавниот ред и мир од страна на групата малолетници. Надвор од салата тие го пресретнале Фотир и физички ги нападнале, по што истиот бил пренесен во Медицинскиот центар во Гостивар. Полицијата ги превзмеа сите мерки за пронаоѓање на […]

______________________________________________________________________________________________________

22 год девојка која требала да се мажи во Македонија загина – 4 повредени кај Битола

Како што инофмира полицијата во несреќата починала 22 годишната Зили Алкета од Елбасан, Република Албанија, која пред десетина дена дошла во Македонија за да стапи во брак со македонски државјанин

______________________________________________________________________________________________________

Затвореник нападнал и повреденл две жени во Тетово

Тетовската полиција го приведе 37 годишниот Ш.Ш. од село Нераште како осомничен за две разбојништва кои се обидел да ги изврши во текот на вчерашниот ден. -Вчера околу 21 часот Ш.Ш со синџир ја нападнал 60 годишната У.С. пред влезот на нејзиниот двор на улицата „Иво Лола Рибар“. Почнал да ја удира по рацете и телото […]

______________________________________________________________________________________________________

Двајца полицајци повредeни од камења при денешните протести

Двајца полицајци се пожалиле на повреди здобиени од фрлените камења од страна на учесниците во денешниот протест, соопшти Министерството за внатрешни работи. Според проценките на МВР, на денешниот протест што почна од Џамијата Јаја Паша учествува над сто лица, од кои најголем дел малолетни. “Истите се упатија кон зградата на Владата на Р. Македонија, но во […]

______________________________________________________________________________________________________

25 год момче го запалило автобусот на ЈСП – еве детали

Се работи за 25-годишниот Есад Бекир кој според доказниот материјал од полицијата, во повеќе наврати фрлал со камења кон полициските службеници за време на протестите во Скопје. Во еден момент лицето земало картон, го запалило, а потоа го предизвикало пожарот во автобусот на ЈСП. Според информациите тој во полициската станица го признал делото. Истражен судија […]

______________________________________________________________________________________________________

Полицијата го најде лицето што го запали автобусот на ЈСП – во притвор е

Лицето кое во саботата на Пластичарската улица го запали авотбусот на ЈСП е идентификувано и приведено.

______________________________________________________________________________________________________

Малолетници фрлија солзавец во автобус во Скопје- повредена девојка

Двајца малолетници попладенево фрлиле солзавец во приватниот свтобус со број 45. Повредено е 16 годишно девојче, дознава Пресс24.

______________________________________________________________________________________________________

Каменуван воз, повреден патник

Еден патник е полесно повреден при каменување на воз кое попладнево околу 17 часот се случило на железничката станица Скопје Север-Север. Непознати лица го каменувале патничкиот воз во сообраќал на релација Скопје –Кичево при што оштетени биле две прозорски стакла од два вагони, а полесно повреден еден патник кој одбил лекарска помош. Од полицијата информираат […]

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО МВР: Чкембари удрија со камења по полицијата

Канонада од камења полета вчера кон припадниците на МВР по завршувањето на фудбалскиот натпревар меѓу Пелистер и Вардар во Битола. При полициската интервенција, соопшти денеска МВР, насилната група е разбиена, а се приведени осум лица од кои четири се малолетни. За време на каменувањето, четири полициски службеници се пожалиле на повреди здобиени од ударите.

______________________________________________________________________________________________________

Крвава тепачка меѓу ученици во „Браќа Миладиновци“

Во текот на вчерашниот ден во училиштето „Браќа Миладиновци“ настанала крвава тепачка помеѓу неколку соученици. Тепачката се случила околу 11 часот во кругот на СУГС „Браќа Миладиновци“. Поради меѓусебно нетрпение настанала вербална расправија, која кулминирала со тепачка помеѓу 18-годишниот Ф.Ѓ. и 19-годишниот Н.С., ученици во училиштето. Тие се удирале со тупаници по главите и телата, […]

______________________________________________________________________________________________________

Повторно каменуван автобус на ЈСП – повредени две малолетнички

Синоќа се случило уште едно каменување на автобус на Јавното сообраќајно претпријатие на град Скопје. Насилници вчера вечер околу 20 часот и 30 минути го каменувале автобусот  со број 47 кој сообраќал кон скопското село Љубанци. Во инцидентот кој се случил во селото Радишани, повредени се двајца патници од кои едниот на 17-годишна возраст, а другиот на […]

______________________________________________________________________________________________________

Скопје вчера: Претепани скопјани и каменувани градски автобуси

Во текот на вчерашниот ден во полицијата се пријавени неколку случаи на непровоцирано физичко насилство врз граѓани како и каменување на градски автобуси низ Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

Фатен е крадецот што упадна во домот на Срѓан Керим

Скопјанец е уапсен под сомнение дека извршил повеќе тешки кражби Се работи за скопјанец кој ограбил неколку Кам-маркети и бензинска пумпа, а исто така, според информациите, мета на крадецот била и куќата на Срѓан Керим. Скопјанецот и е добро познат на македонската полиција, бодејќи досега извршил голем број тешки кражби. Од МВР го потврдуваат случајот и […]

______________________________________________________________________________________________________

12 кривични за отпорот во Штип – и за кандидатот за градоначалник (Видео)

Секторот за внатрешни работи Штип до Основното јавно обвинителство во Штип поднесе кривична пријава против лицата К.З. (52), К.Б. (44), О.Д. (24), П.С. (56), М.М. (34), Р.З. (50), Т.Н. (25), Ѓ.Г. (30), Ѓ.З. (30) П.З. (30), Ж.Д. (29) и Ј.Е. (33), a поради постоење основано сомнение дека сториле кривични дела: “спречување службено лице во вршење […]

______________________________________________________________________________________________________

Крвав ден во Скопје – Претепани три лица

Имено, во понеделникот, околу 19.30 часот, во Скопје на ул. „Битпазарска”, околу десет непознати лица без повод и причина физички го нападнале Т.Б.(24) од Скопје, удирајќи го со тупаници по телото, од што му нанеле видливи повреди. На Т.Б. му е укажана лекарска помош во Ургентен центар Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

Старец паднал во отвор за лифт во Кисела Вода

Васил С. (80) паднал во отворот за лифт во висина од 5 метри во зградата број 9 на улица Михаил Чаков во Кисела Вода Според информациите, утрово околу 11 часот, Васил С. не забележал дека го нема лифтот, ја отворил вратата и паднал во отворот. Се здобил со тешки телесни повреди поради што веднаш бил […]

______________________________________________________________________________________________________

Скопје: 16 год девојче нападнато и расечено додека чекала автобус (Фото)

Вчера била нападната малолетничка од Скопје додека чекала автобус на автобуска постројка

______________________________________________________________________________________________________

Каменуван автобус во Велешта – едно лице заврши во болница

Според информацтие на порталот плус инфо, неколку помлади лица фрлале со камења по возилото, при што едно лице е повредено и префрлено во болницата Свети Еразмо каде по укажаната помош е пуштено на домашно лекување. Автобус на превозникот „Сприја“ од Вевчани вечерва е каменуван на излезот од селото Велешта, јавува Плусинфо. Според информацтие на порталот, […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1