Archive | Македонија RSS feed for this section

Денес сончево – утре дожд

Во Македонија во утринските часови ке има појава на магла  која понекаде ке се задржи и претпладне, а во текот на денот ке биде претежно сончево со локална облачност.

______________________________________________________________________________________________________

Студентите и професорите археолози открија куќа стара 7 милениуми

Студентите и професорите од групата историја на уметноста со археологија при Филозофскиот факултет во Скопје, открија куќа стара 7 милениуми. Куќата е на  локалитетот кај селото Ракотинци, Скопско, пишува факултети.мк.

______________________________________________________________________________________________________

Плоден Штип – 100 бебиња за еден месец

Статистиката на Клиничката болница во Штип покажува неверојатни податоци. За само еден месец, во октомври, во овој град се родени 100 бебиња, јавува Курир.

______________________________________________________________________________________________________

Претепан Кочо – лидерот на МАССО

Претседателот на МАССО (Македонска асоцијација за слобода на сексуалната ориентација), Кочо Андоновски, и Марко Ковачевски денеска беа нападнати пред почетокот на Маршот на толеранцијата, јави Мкд.Мк.

______________________________________________________________________________________________________

Ќе се преиспитува плаќањето за музика – реакциите стасаа до Владата

По бројните реакции во јавноста, но и по многуте претставки од субјектите кои треба да плаќаат надомест за музика, Владата најави ревизија.

______________________________________________________________________________________________________

„Фестивал на најдобрата песна на светот“ во Битола и Охрид

За првпат идната година, во Битола и Охрид, ќе се одржи „Фестивал на најдобрата песна на светот“.

______________________________________________________________________________________________________

Од 1 јуни дигитален сигнал и 400 програми

Квалитетен сигнал, зголемен број телевизиски програми за 16 пати, од сегашните 49 на 400, ослободен фрекфенциски опсег и дополнителни сервиси, треба да овозможи процесот на дигитализација со што од 1 јуни следната година македонските граѓани ќе ја следат телевизиската програма преку дигитален сигнал.

______________________________________________________________________________________________________

Антибиотици смеат да се пијат само кога е неопходно

Антибиотици да се земаат само кога е неопходно и со препорака од лекар, а не за каква било настинки или инфекции на горни дишни патишта. Нивното прекумерно, нерационално користење создава отпорност кај патогените микроорганизми кои, наместо да бидат уништени, стануваат отпорни и потенцијален извор на сериозни инфекции.

______________________________________________________________________________________________________

Макрадули осуден за клевета – треба да му плати 8.000 евра на Мијалков

Пратеникот од СДСМ и кандидат за градоначалник на Скопје, Јани Макрадули, е прогласен за виновен за клевета и треба да му плати 520.000 денари ( 8.500 евра) на директорот на Управата за контраразузнавање, Сашо Мијалков, пресуди Апелацискиот суд во Скопје, пишува Дневник.

______________________________________________________________________________________________________

Акција Керозин: Како се одвивале малверзациите со нафтата

  МВР уапси 10 лица, сите од Неготино. Тројца биле организатори а седуммина помагачи во измамата која се состоела во тоа што доставувале помалку нафта од количеството што требало да го испорачаат според тендерите кои ги добивале.

______________________________________________________________________________________________________

Почина актерот Владимир Ангеловски – Дади

На 66 години, по кратко боледување, синоќа во Скопје почина актерот Владимир Ангеловски – Дади.

______________________________________________________________________________________________________

Кичевчани освоија прво место на Samsung натпревар

Македонскиот стартап G6 Solutions победиле на Samsung Smart App Challenge 2012 во организација на Samsung Electronics Ltd.

______________________________________________________________________________________________________

Данец директор ќе оди на суд зашто штипнал македонка за задникот

Генерален директор на данска компанија со претставништво во Дубаи сексуално вознемирувал келнерка од Македонија во клуб покрај плажа, поради што , по законите на Обединетите Емирати му се заканува строга казна, пишува Вечер.

______________________________________________________________________________________________________

Студентите фаќаат ,,џаде,, а Македонија нема евиденција колку си заминале

Образованието, професионалниот развој и желбата да се види светот се најчестите причини поради кои македонските студенти заминуваат во странство, ова го покажува истражувањето на Центарот за истражување и креирање политики (ЦИКП) срповедено лани на примерок на 47 повратници кои се школувале во некои од развиените западноевропски држави.

______________________________________________________________________________________________________

Девојка згазена на Партизанска синоќа .

Околу 21:30 вчера девојка е прегазена во Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

100 лица загинале во сообраќајки годинава

Од јануари до септември годинава во сообраќајни несреќи животот го загубиле околу 100 луѓе за разлика од истиот период минатата година кога имало 113 жртви, покажуваат статистичките податоци.

______________________________________________________________________________________________________

Двајца газди на бензиски уапсени за криминал со нафта во училиштата

Ѓаол и Цандо се прекарите на осомничените во големата полициска акција против малверзациите во набавките на нафта за државни институции, кој се уапсени денеска во организираната акција на полицијата, пишува Вечер.

______________________________________________________________________________________________________

„Трето полувреме“ со оценка иста како онаа на „Кум“!

И покрај бројните обиди за негова дискредитација и претставување како ефтина пропаганда, од страна на дел од источните соседи, македонскиот кандидат за престижната филмска награда „Оскар“ не престанува да жнее успеси.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1