Archive | Македонија RSS feed for this section

Во црно-црвени купачи на пруги – Министерот Поповски скокна во вода на водици

МИНИСТЕРОТ ЗА НАДВОРЕШНИ НИКОЛА ПОПОСКИ ПРВПАТ ЗА ВОДИЦИ СЕ ИСКАПИ ВО ОХРИД

______________________________________________________________________________________________________

Катастрофа против Германија, ги пакуваме куферите

Македонската ракометна репрезентација одигра далеку под своите можности и ги заврши настапите на Мундијалот во Шпанија. 

______________________________________________________________________________________________________

Заменик министерката за економија си даде оставка

Катерина Веловска, заменик министерка за економија поднела оставка, пренесува Дневник

______________________________________________________________________________________________________

Скопје, битна дестинација на светската џез мапа

Во светот на џез музиката „Скопје“ е препознатлив не само по Скопскиот џез фестивал кој што со своето долгогодишно опстојување од нашиот главен град и држава направи битна дестинација за овој вид на музиката, туку и по тоа што неколку светски џез музичари овој поим го имаат искористено како дел од името на нивната група […]

______________________________________________________________________________________________________

Дел од општина Сарај денес без струја

Корисниците од селата Паничари, Раовиќ, Чајлане, Арнакија, Семениште, Ласкарци и Буковиќ во општина Сарај од 09 до 13 часот ќе бидат без струја, информира РЦУК – Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

Земјотрес од 4.2 ја здрма Македонија

Околу 22 часот и 50 минути, земјотрес со јачина од 4.2 по Рихтеровата скала ја погоди југозападна Македонија. Епицентарот е на 15 километри од Битола со длабочина од 10 километри. Освен во Битола, почуствуван е и во Ресен, Кичево, Прилеп и Охрид. Magnitude M 4.2 Region FYR OF MACEDONIA Date time 2013-01-19 21:49:19.0 UTC Location […]

______________________________________________________________________________________________________

Директен судар на Мерцедес и Поло на Партизанска – 2 повредени (Фото)

Мерцедес и Поло со скопски регистарски таблички се возилата кои денес се судриле на раскрсницата помеѓу „Партизански одреди“ и „Октомвриска револуција“ во Скопје, јавува порталот Република.

______________________________________________________________________________________________________

Македонија побара, но не доби одложување на мечот со Германија

Македонската ракометна експедиција некаде околу 19.30ч со воз пристигна во Барселона и на железничката станица нашата селекција и селекцијата на Исланд беа пречекани лично од првиот човек на Интернационалната ракометна Федерација Хасан Мустафа, јавува Сител.

______________________________________________________________________________________________________

Ако не ви платат празнична дневница – казни за газдите до 7000 евра

Работодавачот мора, ако работите на празник да ви даде 150 % повисока дневница. Доколку не го стори тоа сега има нови построги казни – објави Министерството за труд и социјала

______________________________________________________________________________________________________

Видео: По 20 мин барање крстот во Охрид 5-ти пат кај Јован – 35 измрзнати

По петти пат оваа година крстот во водите на Охридското езеро во фати 35-годишниот Јован Бабачев од Варош.

______________________________________________________________________________________________________

Дејан од Драчево го фати крстот во Скопје – за мојот син, вели Дејан

Дејан Арсовски од Драчево е човекот кој денеска го фати крстот од осветените води на Вардар.

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Русите давале 100 евра за дресот на Кире – Фалангата рекла НЕ!

Mакедонската фалнга и во Севиља потврди дека од срце навиваат за Македонија. Битолската експедиција која со автомобил мина 3700 километри за да ја бодри националната репрезентација нема намера да сопре.

______________________________________________________________________________________________________

Грчки коњи ќе го влечат пајтонот на плоштад „Македонија“

Два бели грчки липицанера вредни околу 18.000 евра ќе го влечат пајтонот на плоштад „Македонија“. Фирмата „Технометал“ веќе ги пазарила коњите и се очекува за десетина дена тие да стасаат во Скопје. Од ЈП „Паркови и зеленило“, кое го реализира проектот за кочијата, информираат дека коњите се набавени од приватна одгледувачница за коњи од Солун, […]

______________________________________________________________________________________________________

Ректоратот на УКИМ си купи Мерцедес за 64.000 евра – било потреба не луксуз

Ректоратот на универзитет Кирил и Методиј се поднови со автомобил за 64 000 евра. Барем во следните пет години, Ректорот но и четирите Про- ректори и Генералниот секретар ќе се возат во нов Мерцедес од Е-класата, пренесува Алфа телевизија.

______________________________________________________________________________________________________

Викендов градежни работи на крстосницата кај „Мајчин дом“

На семафорите кај „Мајчин Дом“, на крстосницата меѓу булеварот „Јане Сандански“ и улицата „Васко Карангелевски“, утре и задутре од 8:30 часот екипите на ЈП „Улици и патишта“ – Скопје ќе вршат машински и градежни работи.

______________________________________________________________________________________________________

Груевски: Во Собранието никој не беше тепан

Во Собранието никој не беше тепан, а собраниското обезбедување реагираше според деловникот и законите. Вака премиерот Никола Груевски ги коментираше случувањата во Собранието кои се случија кон крајот на декември, во емисијата на Миленко Неделковски во која премиерот гостуваше вчера.

______________________________________________________________________________________________________

Што ќе се случува во Охрид на Водици

Охридските нуркачи го расчистија дното на езерото на потегот каде ќе се фрла Светиот крст со цел спречување на евентуални повреди на капачите, а екипи на „Охридски комуналец“ го светнаа градот за очекуваните гости од внатрешноста и од странство.

______________________________________________________________________________________________________

Ние сме Македонци – За идентитетот не преговараме, тврди Груевски

Ние за идентитетот не преговараме, ние сме Македонци, вели премиерот Никола Груевски во вечерашнава емисија на Миленко Неделковски на Канал 5.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1