Archive | Македонија RSS feed for this section

Србин сакал да внесе 10 кг хероин од Грција во Македонија вечерва – фатен е

На граничниот премин Богородица при влез во македонија од соседна Грција вечерва фатен српски државјанин со 10 кг хероин во својот автомобил, јавува Канал 5.  

______________________________________________________________________________________________________

Поглаварот на ИВЗ повика на обединување на Албанците во една држава

Божја волја е обединување на сите Албанци во една земја, порачува Реисот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи во интервјуто за весникот на албански јазик „Zhurnal plus”, кое ќе биде објавено во целост во петочниот број, пишува макфакс.

______________________________________________________________________________________________________

Фото/Видео: Во камион за цемент шверцувале 3 милиони евра вредна марихуана

  Во специјално изработен бункер во камион, кој пренесувал цемент полицијата заплени над 500 килограми висококвалитетна марихуана. Камионот е откриен на на граничниот премин ќафасан, а бил управуван од 50-годишен скопјанец  кој тврди дека незнаел што превезува.

______________________________________________________________________________________________________

Голомразица на патот Гостивар – Маврови Анови – судир на 5 камиони

Утрово, во близина на месноста Бунец, на патот Гостивар-Маврови Анови, регистрирани се излетувања од коловозот и еден судар на товарни возила, информираат од СВР Тетово.

______________________________________________________________________________________________________

Од идната недела студ и снег

Топлото време според синооптичарите ќе трае до крајот на оваа недела. Од следната не очекува постудено време со врнежи од дожд и снег. Максималните темпертури ќе се движат до пет степени, а утринските ќе бидат во негатива.

______________________________________________________________________________________________________

Инцидентите го налутија Иванов – го откажа учество на прославата во Тирана

  Претседателот Ѓорѓе Иванов одлучил да не присуствува на централната прослава по повод 100-годишнината од албанската независност која ќе се одржи утре во Тирана. Од Вила Водно потврдиле дека поради последните инциденти, претседателот ја откажал посетата на албанската престолнина, пишува прес24.

______________________________________________________________________________________________________

Ново Лисиче урива рекорди во загаденост – Скопје се дави во прашинa

Граѓаните на Скопје дишат повеќе прашина отколку кислород. Воздухот во центарот на Скопје и во населбата Ново Лисиче е „многу високо“ загаден од честички прашина со големина од 10 и 2,5 микрометри, пишува порталот greenbox.

______________________________________________________________________________________________________

Охридска снаа прави парфеми за британската кралица

  Британката Ангела Ставреска во чии вени делумно тече и македонска крв е една од дизајнерките на најпрестижниот парфем што беше специјално изработен за кралицата Елизабета Втора. 

______________________________________________________________________________________________________

Американски лекари ќе ги обучуваат македонските

20 американски доктори ќе едуцираат македонски кардиолози, невролози, онколози, гинеколози, педијатри и офталмолози. Тие од идната година ќе работат заедно со нашите лекари, ќе прегледуваат пациенти и оперираат низ македонските болници.

______________________________________________________________________________________________________

Голем дел од Скопје денес и утре без струја

Делови од Скопје и околината денес и утре  ќе останат без струја. Од 9 до 16 часот, без електична енергија ќе останат корисниците од селат Ракотинци, Добри Дол и Маркова Сушица, како и викенд населбите во во овие населени места.

______________________________________________________________________________________________________

Македонски музичари, сомнителни на турците дека носат дрога – пиштол голи ги држеле 2 часа

Музичари од Македонија, пиштол-голи поминале два часа на турската граница. Членовите на рупата „Дим тим“ им биле сомнителни на граничарите, на излез од Турција, па ги соблекле голи под сомневање дека шверцувале дрога, пишува весникот Вест.

______________________________________________________________________________________________________

Парно ќе има – Владата го решила проблемот

  Скопјани утре сепак ќе имаат парно. Со ваква вест попладнето Владата ја смири јавноста дека спорот со испораката на мазут и гас за потребите на Топлификација е надминат. Проблемот е решен, но како ќе се спроведе, останува да се види, јавува телевизија Алфа.

______________________________________________________________________________________________________

Скопје ќе остане без парно – Макпетрол ја прекина испораката на гас за Топлификација поради долг

Макпетрол денеска соопшти дека од утре ќе ја прекине испораката на мазут и природен гас кон компанијата „Производство на топлина“ која е фирма ќерка на топлификација, бидејќи должела 105 милиони денари.

______________________________________________________________________________________________________

,,Ме утепа промаја од отворените врати на ЕУ,, – најдобри МАК твитови за 2012

Во петокот во просториите на МКЦ Blogirame.mk доделуваше награди за најдобрите македонските блогери и твитерџии. За најдобар твит во 2012-та година беше избран твитот “Слободно може да се заебавате на моја сметка, блокирана ми е”. Еве кои твитови се пласираа во топ 5 за 2012.

______________________________________________________________________________________________________

Дали е калашников или не е? 1001 варијанта – фоткава направи ,,ршум,, на Твитер (Фото)

  Фотографијата од вчерашната прослава на 100 годишнината од албанското знаме стана вистински хит на ТВИТЕР. Откако се слушнаа изјавите дека пушката која ја држи човекот на фотографијата наводно била пластична твитерџиите ја пуштија фантазијата на слобода и почнаа да се ,,зезаат,, со фотката.

______________________________________________________________________________________________________

До среда сонце – од четврток дожд – неделна прогноза

Во Македонија во утринските часови ке има појава на густа магла и ниска облачност која понекаде ке се задржи и претпладне, а попладне ке биде претежно сончево со локална облачност.

______________________________________________________________________________________________________

Погрешно си информиран – Бучковски му врати на Црвенковски

По најавата на Црвенковски дека е можно Бучковски да биде исклучен од партијата, екслидерот возврати – Црвенковски добива погрешни информации и донесува погрешни заклучоци, пишува Дневник.

______________________________________________________________________________________________________

Г.Г.Стефан: Инцидентите не се ниту наивни ниту случајни

Поглаварот на македонската православна црква, Архиепиското охридски и македонски Г.Г. Стефан  го искажа своето незадоволство од серијата настани поврзани со прославата на 100-годишнината од албанската независност, пишува Нова Македонија.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1