Archive | Македонија RSS feed for this section

ДЗСИ: Лекарите кои штрајкуваат може да бидат избркани од работа!

Лекарите што штрајкуваат, а одбијат да примаат итни пациенти може да бидат избркани од работа, велат од Државниот здравствен и санитарен инспекторат.

______________________________________________________________________________________________________

Претепан таксист за 2.000 денари

Тројца насилници од Тетово нападнале и ограбиле таксист и од него успеале да одземат 2.000 денари, соопштува тамошната полиција.

______________________________________________________________________________________________________

Драстично намалена бруцелозата во земјава

Драстично намалување на бруцелозата во периодот од 2006 година. Агенцијата за храна и ветеринарство годинава евидентира само 112 грла добиток болни од бруцелоза и вкупно 57 лица.

______________________________________________________________________________________________________

Транспаренси: Македонија треба да поработи на зајакнување на борбата против корупцијата

Корупцијата продолжува да ги пустоши општествата ширум светот.

______________________________________________________________________________________________________

Се јавил јунак кој сака да го гради Луна Паркот – ќе го биде ли конечно?

Три фирми биле заинтересирани на повикот на градот за изградба на нов Луна парк, но само една ја вратила назад подготвена документацијата, пишува утрински весник. Дали е странска фирма или наша од градот не кажуваат.

______________________________________________________________________________________________________

5 академици и екс министер за внатрешни на ред за лустрација

Комисијата за лустрација в четврток ќе ги разгледува досиејата на пет академици, еден поранешен министер за внатрешни работи и на еден поранешен амбасадор, јавува МКД.МК

______________________________________________________________________________________________________

Велешка фурна 120 години пече леб по рецепт на нашите баби

И покрај многуте пекарници, фурната на дрва на семејството Атанасови повеќе од еден век му одолева на времето, па во неа с` уште се пече леб подготвен според традиционален рецепт, пишува Дневник.

______________________________________________________________________________________________________

2 работници повредени додека го кителе Скопје – паднале од корпата закачувајќи светилки

Две лица се повредени при несреќа која се случила додека екипи од фирмата “Линк медиа плус“ ги местеле светилките кои се дел од новогодишното украсување на Скопје, јавува Нет прес.

______________________________________________________________________________________________________

Не сме најзадолжени – Македонецот должи 1.176, а Хрватот 5.337 евра

Со вкупниот долг од 2,42 милијарди евра до октомври, Македонија остана најмалку задолжената земја во регионот.

______________________________________________________________________________________________________

Ако сакате плата мора да потпишете дека не штрајкувате – нов притисок врз лекарите? (Фото)

Ако сакаат да земат плата, лекарите од скопските клиники ќе мора да потпишат изјави дека не штрајкуваат, објави телевизијата „24 Вести“.

______________________________________________________________________________________________________

Коj е најдобар ресторан во Скопје – и официјално прогласени најдобрите

Рестораните „Гурмет“, „Национал“ и „Аванти“, како и гостилниците „Капка“, „Галерија“ и „Кај чичо 2“ се најдобрите угостителски објекти во Скопје за 2012 година.

______________________________________________________________________________________________________

Пожар во зградата на Претседателот Иванов (Фото)

Денеска избувнал пожар во зградата во која порано живееше македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов,пренесува Плусинфо

______________________________________________________________________________________________________

Дупки и прашина во Ново Лисиче – трае со месеци (Фото)

Жителите на населба Ново Лисиче реагираат дека со месеци стојат необезбедени ископите за топлификација и тоа во непосредна близина на училиштето ЛАЗО АНГЕЛОВСКИ, веднаш до една од најпрометните автобуски постројки.

______________________________________________________________________________________________________

Охридска романтика – како се проси девојка во Охрид (Видео)

Уште едно романтично запросување – овој пат во Охрид Елена кажа ,,ДА,,  

______________________________________________________________________________________________________

Сме зборувале бугарско-српски, античкиот македонски бил грчки дијалект – изјави екс грчки министер

Јоргос Баниниотис, грчки лингвист и поранешен министер за образование, во предавање на универизтетот во Мелбурн изјавил дека античкиот македонски јазик е грчки дијалект.

______________________________________________________________________________________________________

На грчко македонската граница ќе се гради луксузен трговски

На површина од 3 хектари на македонско-грчката граница ќе се простира луксузен објект. Како што јавува Канал 5, ќе се гради трговски центар на атрактивната локација кај граничниот премин Богородица. Општина Гевгелија веќе го продала земјиштето за изградба на трговски центар.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Куполите никнаа над Собранието

Собранието добива нов лик со поставувањето на големата и двете мали куполи.

______________________________________________________________________________________________________

Дел од Козле и околината денес без вода за пиење

Корисниците од населбите Нерези, Трнодол и Жданец и од улицата „Козле“ на потегот од број 80 до број 210 од 9 до 12 часот ќе останат без вода за пиење.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1