Archive | Македонија RSS feed for this section

Го победи и Discovery – „Two Times“ на Киро Урдин освои награда

  Уметникот Киро Урдин од Струмица, доби награда за најдобар филм од областа на природното опкружување на фестивал во Кина.

______________________________________________________________________________________________________

Еци пеци пец – Која е советничката која му го ,,здипли,, Iphone-от на колегата од СДСМ – Фото

случајот со кражбата на телефонот среде седница во Центар е  заведен полицијата. Според официјалните информации попладнето во тек на седницата без својот iphone останал советникот Дејан Тодоровски (37).

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Приказната на Нета Коен, чиј живот и страдања се инспирација за филмот „Трето полувреме”

Нета Коен, чиј живот и страдања се директна инспирација за Митревски во создавањето на сценариото на „Трето полувреме”, била ќерка на Аврам Коен, угледен Евреин од скопската висока средна класа, но избегала од дома и се омажила со фудбалер-христијанин, што и ја спасило од концентрационите логори

______________________________________________________________________________________________________

Дожд и студено денес

Во Македонија денес под влијание на циклонска активност ке биде облачно со врнежи од дожд, ветровито и посвежо.

______________________________________________________________________________________________________

СДСМ-овка му го украла ајфонот на колега СДСМ-овец на сред седница

На среде седница во општина центар, советник СДСМ останал без својот мобилен телефон. За шокот да биде поголем го нашол подоцна – крадецот била негова колешка и сопартијка, пренесува Нетпрес.

______________________________________________________________________________________________________

Зошто Стилијан го закачи знамето на полицијата во Солун

Пред неполн месец медиумски хит во нашата земја беше храброто дело на младиот Македонец од егејскиот дел на Македонија – Стилијан Самарџиев.

______________________________________________________________________________________________________

Бојан Велевски ја освојува Хрватска

Македонскиот комичар Бојан Велевски ќе настапува на сцена на која настапуваат светки познати stand up звезди од калибарот на Steve Hughes. Тој е првиот Македонски комичар кој ќе настапи на оваа сцена.

______________________________________________________________________________________________________

Македонец баран од Интерпол си сурфа на фејсбук (Фото)

Интерпол има распишано потерница по 24 годишниот Александар Пендев од Кавадарци.

______________________________________________________________________________________________________

Грабеж на Филолошкиот факултет – зголемени цените

Студенти од Филолошкиот факултет реагираат. Факултетот донел нови правила за студирање, за кои студентите обвинуваат дека ќе им ја зголеми цената на студирањето.

______________________________________________________________________________________________________

Златната Оливера ќе добие 30.000 евра од Владата

Параолимпијката Оливера Наковска-Бикова која освои златен медал за Македонија и постигна светски рекорд ќе добие 30.000 евра од Владата.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Загадени реки причина за помор на 5 тони риба во Велика Река (Треска)

Голема количина на риби пронајдени мртви во во водите на Велика Река (Треска).

______________________________________________________________________________________________________

50 откази во „Пивара Скопје“ – поради новите машини без работа луѓе

50 вработени во скопската пиварница ќе добијат откази поради организациско преструктуирање на компанијата.

______________________________________________________________________________________________________

Денес сонце – од петок дожд – прогноза и за викендот

Во Македонија денес ке биде претежно сончево со локална облачност, попладне со можност за слаби локални врнежи од дожд во западните предели.

______________________________________________________________________________________________________

Скопје City Mall ќе се отвори на 4 октомври

Иако на терен сеуште траат градежните работи надлежните во Skopje City Mall ја потврдија информацијата дека трговскиот дефинитивно ќе се отвори на 4 октомври.

______________________________________________________________________________________________________

За ќеиф на душата Скопје Плех Фестивал 2012

За првпат во историјата на фестивалско Скопје се организира фестивал на традиционалната(чалгии, тамбури), плех оркестарската и модерната музика како и фузијата меѓу нив која неколкугодинешни учесници на фестивалот ја довеле до перфекција.

______________________________________________________________________________________________________

На­мес­то таб­ли­те, во Чаир отс­тра­не­та бис­та­та на Рај­ко Жин­зи­фов

Таблите на преименуваните училишта во Чаир си стојат. Единствено што е отстрането е бис­та­та на ма­ке­дон­ски­от пре­род­бе­ник Рај­ко Жин­зи­фов,, пишува Дневник

______________________________________________________________________________________________________

Училница на иднината во Македонија

На Факултетот за информатички науки и инженерство се промовираше „Училницата на 21-от век“

______________________________________________________________________________________________________

Патека за слепи ќе се гради во Скопје

  Од Градежниот факултет па се до Сојузот на слепите лица зад Универзална ќе се изгради патека за слепи лица.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1