Archive | Македонија RSS feed for this section

Зоолошката во Скопје денес не работи

  Зоолошката градина во Скопје денес ќе биде затворена за посетители.

______________________________________________________________________________________________________

Неделна анализа – Дестабилизација на времето веќе од утре, од петок повторно многу топло

Во Македонија во понеделник ке биде претежно сончево, топло и ветровито. Попладне продор на посвежа влажна воздушна маса која во северените, северозападните и североисточните предели ке донесе врнежи од дожд.

______________________________________________________________________________________________________

Татко со лисици – траума за цел живот

Деца плачат – слика пред судот што предизвика емоции, но и недоумица дали децата ги донесоа да ги видат татковците или, пак, можеби да се предизвика медиумско внимание, што и во двата случаи остава трајни последици кај децата.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Пожар и кај Василево – уапсен е пироман што го подметнал

Нов пожар попладнево се разгоре кај с.Трибичино во Општина Василево. Градоначалникот на О.Василево, Ванчо Стојанов вели дека пожарот е ставен под контрола а го гаселе самите жители, локалната самоуправа како и вработени од ЈП ,, Турија,,

______________________________________________________________________________________________________

Тигрите се најдобри во пукање – Илинденска Стрелба 2012 – Фото

Победниците како награди добија : За прво место МК ПУШКА, за второ место МК ПИШТОЛ и за трето место ФУТРОЛА ЗА ПИШТОЛ.

______________________________________________________________________________________________________

Илчо уште не седнал на претседателското место, ценатар на нов скандал во ФФМ

Нов скандал ја затресе Фудбалската куќа на Македонија, откако еден од членовите на управниот одбор Љубомир Ѓурчевски обвини дека не е испочитуван законскиот рок од 30 дена за кандидатурата на новиот претседател Илчо Ѓорѓиески, пренесува мкд.мк.

______________________________________________________________________________________________________

Пожар: Струмичките ридови соголени – сеуште горат дури и корените под земја

Пожарот во Струмица се разгорел и денес, се проширил и крај патот кон Вландово.

______________________________________________________________________________________________________

Харалампие конечно си отиде од ФФМ – Тренерот на Вардар нов претседател

Харалампие Хаџиристески си поднесе оставка и веќе не е претседател на ФФМ.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Третата жртва на пожарот бил доброволец – не го дочека раѓањето на своето прво дете

Мите Ѓеорѓиев на 30-годишна возраст трагично, но храбро го изгуби својот живот спасувајќи го локалното население во Струмица. Доцна синоќа почина волонтерот Мите Ѓеоргиев, помагајќи доброволно да не се прошири пожарот.

______________________________________________________________________________________________________

Пожар во Злокуќани – Фото

Претпладнево пожар во наслебата Злокуќани во Скопје. Се опожарила сува трева на нива која е во непосредна близина на куќите во населбата.

______________________________________________________________________________________________________

30 годишниот Митко им подлегна на повредите од пожарот во Струмица – 3 жртва

Синоќа во градската болница во Скопје,  почина уште едeн од повредените во пожарот кај Струмица. 30-годишниот струмичанец Митко Георгиев им пофлегнал на повредите.

______________________________________________________________________________________________________

Неработни денови во Август – овие денови не ви влегуваат во одморот

Со оглед на праксата на газдите деновите од празниците да ги вбројуваат и во деновите на одмор ве потсетуваме дека согласно законот за работни односи саботите, неделите и државните празници не влегуваат во деновите од одмор.

______________________________________________________________________________________________________

Стоп за камиони – нема возење камиони низ град летово

Стартува проектот за забрана за движење на тешки товарни возила низ централното градско подрачје. Ќе има времен режим на сообраќај, камиони над 15 тона во летниот период не смеат да возат низ градот од 9 до 21 часот и тоа од 1 август до 1 септември годинава.

______________________________________________________________________________________________________

Грција ги сопре сите возови од Македонија – нема железничка врска со Солун

Според информациите од Македонски железници во наредните 10 дена во прекин ќе биде железничкиот сообраќај меѓу Македонија и Грција.

______________________________________________________________________________________________________

Ако одите за Македонски Брод преку Јасен – времето е изменето

Измени во сообраќајот на патниот правец K 1 – P – 104 врска со P – 104 (правецот кој ги поврзува градот Скопје со Македонски Брод) или популарно наречен – патот преку Јасен, има нов временски режим.

______________________________________________________________________________________________________

Браво за младиот Драган – Македонското знаме на насловна страница во Холандија

  на насловната страна на најголемиот регионален весник во провинцијата Хелдерланд која има 2 000 000 жители, во весникoт De Gelderlander излезе фотографија со Македонското знаме – доле под сликата јасно напишано и во агендата – „Македонско знаме“

______________________________________________________________________________________________________

Видео: 46 стриптизерки незаконски играле „во скут“ во западна Македонија

Во заедничка акција на полицијата и Управата за јавни приходи и Пазарната инспекција во четири угостителски објекти затекна 46 женски лица кои незаконски работеле како танчерки и придружнички на гостите.

______________________________________________________________________________________________________

Денеска повторно пожар во Струмица кај „Гогова чешма“ – изгаснат е

Конечно се локализира пожарот кој од вчера рано изутрина гореше во близина на „Гогова чешма“. Канадерите мораа претпладневно повторно да реагираат.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1