Archive | Македонија RSS feed for this section

Лекарите денеска 30 мин ќе протестираат

Наместо на пауза лекарите денеска на мирен протест. Ќе протестираат половина час од 11.30 до 12 часот за да го изразат своето незадоволство од последните мерки на Министерството за здравство.

______________________________________________________________________________________________________

Македонските војници од Авганистан се вратија дома

Осумте припадници на македонскиот контингент на АРМ во Авганистан се вратија во Македонија, соопшти вчера Генералштабот на АРМ.

______________________________________________________________________________________________________

Неделна анализа – Сончева и топла недела, летен почеток на октомври

Во Македонија денес по свежото утро во текот на денот ке биде сончево и потопло со пораст на дневните температури.

______________________________________________________________________________________________________

Ноќ на Истражувачите во петок

  Четвриот Петок во Септември е прогласен за Ноќ на Истражувачите од страна на Европската Комисија.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Еве како изгледаше дневникот на МТВ со ново студио и Бранка Станковска

Македонската Телевизија денеска и официјално го промовираше новиот визуелен идентитет.

______________________________________________________________________________________________________

Свежо утро – топол ден – прогноза до 31 степен

По свежото утро, во текот на денот ке биде сончево и топло.

______________________________________________________________________________________________________

Појадок на камениот мост денеска

На Камениот мост во Скопје, од 09 до 11 часот, ќе се одржи третата по ред Манифестација „Појадок на мост 2012“. Организатор и на годинешната Манифестација е Градот Скопје, Секторот за Локален економски развој на Град Скопје и Средното угостителско училиште на Град Скопје „Лазар Танев“.

______________________________________________________________________________________________________

Нема веќе тестови за возачка – ќе се полага компјутерски

Од идниот месец, се укинува полагањето на тестови за возачка. Ќе падне во вода досегашната практика да се ,,набубаат,, 20-те теста за Б категорија или 10-те теста за Ц и Д категорија кои со години се примопредаваат меѓу кандидатите за возачи.

______________________________________________________________________________________________________

Нешто е гнило во младиот отворен театар !!

Нешто е гнило не во „државата Данска“, туку ВО НАС, луѓето, нас возрасните, нас первертираните, во нас кои некогаш сме биле деца, чисти како солза, како оние со кои ќе започне МОТ и неговата овогодишна приказна…

______________________________________________________________________________________________________

За Apple, Македонија нема езера, а Скопје е во планина (Фото/Видео)

Apple воведe сопствени мапи, ни на нив Македонија е чудно преставена.

______________________________________________________________________________________________________

Во Чаир направиле џамија во зграда – тука се молат од Рамазан

Муслиманските верници во Чаир направиле импровизирана џамија во приземјето на зградата на улицата Емин Дураку, пишува Вест.

______________________________________________________________________________________________________

Судот го забрани штрајкот на лекарите – ќе има само 30 мин протест

В понеделник ќе се одржи само предупредувачки штрајк, не генерален. Судот издаде забрана за генералниот штрајк, и тој нема да се оддржи. Синдикатот на лекарите ќе се жали до Апелација.

______________________________________________________________________________________________________

Путин поканет да биде кум за Водици

Здружението Богојавление од Охрид испрати писмо до Претседателот на Руската Федерација Владимир Путин со кое го кани да биде гостин а воедно и кум на манифестацијата за одбележување на големиот христијански празник Водици 2013 јави Сител.

______________________________________________________________________________________________________

Икеа конечно во Македонија – со продавница на саем?

  Според информациите Икеа доаѓа во Македонија преку турска компанија. Турската компанија Туркмол влезе на Скопски саем, а тоа отвара можност за доаѓање и на шведскиот бренд Икеа бидејќи токму оваа турска компанија е застапник за овој бренд за југоситочна Европа.

______________________________________________________________________________________________________

Здивнете – сончев ден и викенд пред нас

Во Македонија денес стабилизирање на временската состојба. По свежото утро, во текот на денот ке биде претежно сончево, ветровито и свежо.

______________________________________________________________________________________________________

Илинден ќе работи со Хрватска

Општина Илинден и Општина Решетари од Република Хрватска потпишаа Спогодба за меѓусебна соработка и пријателство.

______________________________________________________________________________________________________

Кумановецот Тони со дупнати гуми и ранет ги извлекол од престрелката и ги спасил патниците од сигурна смрт

Кумановецот Тони Атанасовски (39) во нападот на базата Ледарнек се здобил со повреди од шрапнели во левата надлактица и рамето поради што му биле извршени неколку операции, јавува kumanovonews.

______________________________________________________________________________________________________

Симптоми на треската Западен Нил – главоболка, замор, дезориентација

Оваа болест се карактеризира со воспаление на мозокот (енцефалитис) и нема никакви карактеристики кои ја разликуваат од другите видови енцефалитис, поради што е неопходно да се направат повеќе лабораториски тестови.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1