Archive | Македонија RSS feed for this section

Икеа конечно во Македонија – со продавница на саем?

  Според информациите Икеа доаѓа во Македонија преку турска компанија. Турската компанија Туркмол влезе на Скопски саем, а тоа отвара можност за доаѓање и на шведскиот бренд Икеа бидејќи токму оваа турска компанија е застапник за овој бренд за југоситочна Европа.

______________________________________________________________________________________________________

Здивнете – сончев ден и викенд пред нас

Во Македонија денес стабилизирање на временската состојба. По свежото утро, во текот на денот ке биде претежно сончево, ветровито и свежо.

______________________________________________________________________________________________________

Илинден ќе работи со Хрватска

Општина Илинден и Општина Решетари од Република Хрватска потпишаа Спогодба за меѓусебна соработка и пријателство.

______________________________________________________________________________________________________

Кумановецот Тони со дупнати гуми и ранет ги извлекол од престрелката и ги спасил патниците од сигурна смрт

Кумановецот Тони Атанасовски (39) во нападот на базата Ледарнек се здобил со повреди од шрапнели во левата надлактица и рамето поради што му биле извршени неколку операции, јавува kumanovonews.

______________________________________________________________________________________________________

Симптоми на треската Западен Нил – главоболка, замор, дезориентација

Оваа болест се карактеризира со воспаление на мозокот (енцефалитис) и нема никакви карактеристики кои ја разликуваат од другите видови енцефалитис, поради што е неопходно да се направат повеќе лабораториски тестови.

______________________________________________________________________________________________________

Избодени ученици, претепан професор – инциденти во училиштата

Само дваесет дена од почетокот на учебната година, а во училиштата веќе има неколку инциденти во кои се повредени ученици и професори.

______________________________________________________________________________________________________

Македонски војници во Авганистан останале живи благодарение на Хрвати – нашинци од таму велат ,,напумпано,, инфо

Извлечени биле 38 балкански војници од Македонија, Црна Гора, Албанија и Босна и Херцеговина, од воена база во Кабул со интервенција на хрватските пилоти, пренесува Јутарњи лист.  Сепак нашинци во Авганистан велат дека информацијата е ,,напумпана,, и воопшто не станувало збор за спасување туку за обичен транспорт. Ви ги пренесуваме двете информации.

______________________________________________________________________________________________________

Прв смртен случај од Западно-нилска треска во Македонија – почина жена

Почина жена од вирусот на западнонилска треска на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Таа е првиот забележан случај на заболен од оваа болест во Македонија, објави Дневник. Meѓу заразените пациенти имало и едно дете.

______________________________________________________________________________________________________

Хакери од 119 различни адреси го нападнале МВР при јавната лицитација за возила

Вкупно 119 различни ИП адреси од повеќе држави од светот ја хакирале веб страницата на Бирото за јавни набавки во последните минути од електронската лицитација за набавка на нови автомобили на полицијата, соопшти МВР.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Цела ноќ скопјани дежураа пред продавницата за да добијат попуст од 50 % на iPad

Денеска се отвара нова продавница на дуна во трговскиот центар и по тој повод најавија дека првите 10 купувачи на iPad 3 им дава цели 50% попуст.

______________________________________________________________________________________________________

Пензионерите ќе се возат гратис и во сабота

Градоначалникот Коце Трајановски доставил предлог за кој Советот на град Скопје ќе расправа во понеделник по што ќе се знае дали покрај вторник и петок, јавниот превоз за пензионерите ќе биде гратис и во сабота.

______________________________________________________________________________________________________

Времето денес – Дожд и многу поладно

Во Македонија ке биде умерено облачно и нестабилно со врнежи од дожд и грмотевици и засилен ветар.

______________________________________________________________________________________________________

Кумановец ранет во Авганистан при нападот врз принцот Хари

Македонец од Куманово кој во Авганистан работел како возач во базата Ледернек е ранет минатата недела, при нападот на талибанците на базата во која се наоѓаше принцот Хари, пишува „Вест“.  

______________________________________________________________________________________________________

Кривична за интонирањето на албанската химна во Тетово

Јавното обвинителство започна истрага, а ќе се поднесат и кривични пријави за интонирањето на албанската химна во универзитетот во Тетово на првиот академски ден. Интонирање на химна на странска држава во државен универзитет кој се финансира со парите на македонските граѓани, е кривично дело и виновните ќе си сносат одговорност.

______________________________________________________________________________________________________

Кој има пари нека си ја купи – АБ канал цел ден врти оглас

Телевизија АБ канал се продава – информации на следниот телефон. Овој оглас цел ден е на фреквенцијата на АБ канал. Откако вчера Газдата Бојо Андревски ги собрал вработените на состанок и им објавил дека тоа им е последниот ден на работа.

______________________________________________________________________________________________________

Крадци го обиле домот на Мартин Протуѓер – Да или Не?

Вчера вечерта бил обиен домот на Мартин Протуѓер, шефот на кабинет на премиерот Никола Груевски, јавува ОхридСкај од извори во МВР.

______________________________________________________________________________________________________

Легендата Бранка Станковска пак ќе ги води вестите на МТВ

Легендарната спикерка н а вестите, Бранка Станковска повторно ќе ја видиме како ги води централните вести на МТВ.

______________________________________________________________________________________________________

Меџити не ги дава таблите – ако ги симнеле во бетонот ќе ги изгравирал албанските имиња

  „Ако некој се дрзне со полиција да ги тргне таблите, тоа ќе биде чиста глупост. Ќе поставиме нови табли или ќе ги изгравираме новите имиња на ѕидовите на училиштата“ – пренесува весникот Дневник

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1