Archive | Македонија RSS feed for this section

Немој да сте помислиле на умирање без 500 евра во џеб – толку чини погреб

Погребалните услуги се сигурна работа, но како и во многу други бизниси во голема мера целата работа е подложна на манипулации, мито и корупција.

______________________________________________________________________________________________________

Утре топлотен бран од жолта фаза

Територијата на цела држава утре ќе биде зафатена од топлотен бран од жолат или „Алерт“ фаза, информираат од Министерството за здравство.

______________________________________________________________________________________________________

Македонија на Олимпијада !!!!!

  Колку сме толку сме – токму сме – нашите спортисти гордо зачекорија на свеченоста по повод отворањето на Олимписките игри 2012 во Лондон. Облечени во црвени шорцеви и бели маички гордо го виореа МАКЕДОНСКОТО ЗНАМЕ. Македонскиот олимпиец, младиот 19-годишен пливач Марко Блажевски беше знаменосецот за нашата земја. Македонската делегација дури и на терасите од […]

______________________________________________________________________________________________________

Првата жена докторка на Балканот била од Ресен

Под наслов „Ресен“ – монографија за овој убав град, со богата традиција, во авторство на ресенчанецот Блаже Котларовски.

______________________________________________________________________________________________________

Убиецот Дино Диневски во Идризово отворил фејсбук профил

Дино Диневски човекот кој што пред шест години ја силуваше и свирепо ја уби Сандра Китановска во скопската населба Автокоманда, по што беше осуден на доживотен затвор , на 20 мај, во затворот Идризово, успеал преку својот мобилен телефон да отвори свој фејсбук профил, пренесува Канал 5.

______________________________________________________________________________________________________

Плати на интернет преку Македонија – научна фантастика !!!!!!!

  Ова прашање кое е горка тема во нашата земја, a посебно е актуелно за време на летната сезона. Обидете се само да платите авионска карта или хотел со македонска кредитна картичка преку интернет – СО СРЕЌА НЕКА ВИ Е.

______________________________________________________________________________________________________

Жичарата ќе работи до подоцна

  Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ одлучи жичарницата за време на викендите да го продолжи работното време за половина час.

______________________________________________________________________________________________________

Млади во Скопје на штрек !!!!! Родителите и полицијата вечерва во дискотеките

Цел викенд мешани патроли составени од полицајци и родители ќе шетаат по скопски и битолски кафулиња и дискотеки.

______________________________________________________________________________________________________

Илинденска почна да се проширува

Од бензинската пумпа „Макпетрол“ до улицата „Љубљанска“ – булеварот Илинденска продолжува да се шири.

______________________________________________________________________________________________________

Дрвени куќарки на кеј за продавачите на книги

10 дрвени куќарки ќе бидат поставени на Кејот наменети за продавачите на стари книги. За нивно користење, продавачите кои се избраа по пат на јавен повик ќе плаќаат месечно по 500 денари.

______________________________________________________________________________________________________

Избори се ближат – јуриш на партиите по френдови на Фејсбук

  Избори се ближат – избори се ближат. Партиите сериозно си ја земале работата и веќе се ,,билда,, подршката преку пријатели на популарната мрежа Фејсбук.  

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Македонско знаме се вее среде Грција

Paradisos Beach е едно од летувалиштата во Грција кое е популарно меѓу туристите од Балканот. Секоја година огромен број туристи oд Србија, Црна Гора и Македонија го исполнуваат ова летувалиште до последното место.

______________________________________________________________________________________________________

Сите бегаат од Македонија – на 23 место сме по иселеници

  Според извештајот на Светската банка, Македонија е рангирана на 23 место.  

______________________________________________________________________________________________________

Џабе се лековите за хепатит на позитивна листа -се уште има листи на чекање

Организација „Хепта“ од Скопје се задоволни од третманот на пациентите со хепатитис Б и Ц а на Македонија и се доделени и 3 милиони евра за третман на ваквите пациенти.

______________________________________________________________________________________________________

Штип има нов командир на полицијата

  На денешната седница советот на Штип донесе одлука, нов командир на Штипската полициска станица да биде Дејан Петров.

______________________________________________________________________________________________________

Писмо од читател: СЕКС, ЛАГИ И ВИДЕО ЛЕНТИ НА МАКЕДОНСКИ НАЧИН ЦЕЛИ 20г.

Господинот Sande Atanasov испрати писмо до нашата редакција, побара да се објави во целост со намера јавно да се дознае за проблемот за кој зборува. Го објавуваме неговото писмо во целост без никкви корекции.

______________________________________________________________________________________________________

Епидемија од овчи сипаници во Прилеп

Според податоците од Центарот за јавно здравје од почетокот на годинава до денес регистрирани се 786 заболени лица што е безмалку 20% од досега евидентираните околу 4.000 случаи на варичела во целата држава поради што во Прилеп е прогласена епидемија на овчи сипаници или варичела.

______________________________________________________________________________________________________

Уапсениот во Косово е убиецот на полицаецот пред ПМФ

   По пишувањата на косовскиот весник Лајме дека во Косово е уапсен еден од осомничените за убиството кај Смиљковското езеро – македоснкото МВР излезе со официјална информација – Уапсениот е еден од најбараните убијци Алмир Дрпљанин за убиството на полицаец кај ПМФ.  

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1