Archive | Македонија RSS feed for this section

Воз прегази жена кај скопско Миладиновци

Утрово околу три часот во близина кај скопското село Миладиновци товарен воз удри во жена чиј идентитет се уште не е познат.

______________________________________________________________________________________________________

Индустриското производство бележи пад од 6,7 отсто

Во октомври годинава во однос на истиот месец минатата година индустриското производство е намалено за 4,6 проценти, објави Државниот завод за статистика.

______________________________________________________________________________________________________

Болните чекале неколку часа – Дарлишта си правела коктел на клиника за 100 години од албанското знаме

Директорката на Службата за општи и заеднички работи на скопските Клиники Шкодране Дарлишта органиизирала коктел за прослава на 100 годишнината од албанската државност. Неколку часа клиниките биле блокирани со жолта лена, а обезбедувањето ги пропуштало само возилата на гостите на коктелот, пишува Вест.

______________________________________________________________________________________________________

Конечно ќе се спасат родилките од двојно оданочување – нови измени на законот

  Измените на Законот за данок на доход, е веќе процесуиран во Управата за јавни приходи и се очекува да се донесе до 2013. со овие измени ќе се спасат родилките, но и сите категории на граѓани, од двојно оданочување.

______________________________________________________________________________________________________

Правниците и сметководителите земаат највисоки плати во Македонија

Највисока плата во Македонија имаат вработените во правните и во сметководствените дејности, во износ од 56.003 денари. Ова го покажуваат последните податоци од Државниот завод за статистика за просечната нето-плата во земјава во септември, пишува Капитал.

______________________________________________________________________________________________________

,,Free,, паркинг во Аеродром до Март

,, Нема да се воведе зонско паркирање, туку паркинзите ќе се бесплатни. Вака ќе биде до март, следната година, а после тоа ќе видиме“ – рече Коневски во изјавата што ја пренсе Вест.

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Ова е Адон – кучето кое ја намириса половина тон марихуаната

  Лабрадорот Адон од Царинската единица за откривање на наркотични дроги, е кучето кое ја надушкало марихуаната во камионот кој наместо цемент бил полн со дрога.

______________________________________________________________________________________________________

Единствениот доктор кој открива карционом си заминува од јавното здравство поради платата по учинок

Единствениот дијагностичар на сите карциноми освен гинеколошкиот си заминува до Клиниката за онкологија во приватното здравство, објавува Вест. Тој изминатиот месец зел само 80% од палтата по новиот систем за плаќање по учиникот, иако како што тврдел за весникот, направил 800 анализи.

______________________________________________________________________________________________________

Србин сакал да внесе 10 кг хероин од Грција во Македонија вечерва – фатен е

На граничниот премин Богородица при влез во македонија од соседна Грција вечерва фатен српски државјанин со 10 кг хероин во својот автомобил, јавува Канал 5.  

______________________________________________________________________________________________________

Поглаварот на ИВЗ повика на обединување на Албанците во една држава

Божја волја е обединување на сите Албанци во една земја, порачува Реисот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи во интервјуто за весникот на албански јазик „Zhurnal plus”, кое ќе биде објавено во целост во петочниот број, пишува макфакс.

______________________________________________________________________________________________________

Фото/Видео: Во камион за цемент шверцувале 3 милиони евра вредна марихуана

  Во специјално изработен бункер во камион, кој пренесувал цемент полицијата заплени над 500 килограми висококвалитетна марихуана. Камионот е откриен на на граничниот премин ќафасан, а бил управуван од 50-годишен скопјанец  кој тврди дека незнаел што превезува.

______________________________________________________________________________________________________

Голомразица на патот Гостивар – Маврови Анови – судир на 5 камиони

Утрово, во близина на месноста Бунец, на патот Гостивар-Маврови Анови, регистрирани се излетувања од коловозот и еден судар на товарни возила, информираат од СВР Тетово.

______________________________________________________________________________________________________

Од идната недела студ и снег

Топлото време според синооптичарите ќе трае до крајот на оваа недела. Од следната не очекува постудено време со врнежи од дожд и снег. Максималните темпертури ќе се движат до пет степени, а утринските ќе бидат во негатива.

______________________________________________________________________________________________________

Инцидентите го налутија Иванов – го откажа учество на прославата во Тирана

  Претседателот Ѓорѓе Иванов одлучил да не присуствува на централната прослава по повод 100-годишнината од албанската независност која ќе се одржи утре во Тирана. Од Вила Водно потврдиле дека поради последните инциденти, претседателот ја откажал посетата на албанската престолнина, пишува прес24.

______________________________________________________________________________________________________

Ново Лисиче урива рекорди во загаденост – Скопје се дави во прашинa

Граѓаните на Скопје дишат повеќе прашина отколку кислород. Воздухот во центарот на Скопје и во населбата Ново Лисиче е „многу високо“ загаден од честички прашина со големина од 10 и 2,5 микрометри, пишува порталот greenbox.

______________________________________________________________________________________________________

Охридска снаа прави парфеми за британската кралица

  Британката Ангела Ставреска во чии вени делумно тече и македонска крв е една од дизајнерките на најпрестижниот парфем што беше специјално изработен за кралицата Елизабета Втора. 

______________________________________________________________________________________________________

Американски лекари ќе ги обучуваат македонските

20 американски доктори ќе едуцираат македонски кардиолози, невролози, онколози, гинеколози, педијатри и офталмолози. Тие од идната година ќе работат заедно со нашите лекари, ќе прегледуваат пациенти и оперираат низ македонските болници.

______________________________________________________________________________________________________

Голем дел од Скопје денес и утре без струја

Делови од Скопје и околината денес и утре  ќе останат без струја. Од 9 до 16 часот, без електична енергија ќе останат корисниците од селат Ракотинци, Добри Дол и Маркова Сушица, како и викенд населбите во во овие населени места.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1