Archive | Uncategorized RSS feed for this section

ТРАГЕДИЈА ВО БРАЗИЛ: Загина млада новинарка што известувала за фудбалот

Аргентинската новинарка Марија Соледад Фернандез која известуваше од Светското првенство во Бразил загина во сообраќајна несреќа по враќањето од натпреварот меѓу Аргентина и Швајцарија. Тричлената новинарска екипа се враќа од натпреварот кој се играше во Сао Паоло, кога возачот загубил контрола над автомобилот и слетал во провалија. 26-годишната Марија испаднала од автомобилот и починала на […]

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Тешкото, зурли и тапани – права македонска свадба – се омажи Грациела Алачки

Вчеравечер, во хотелот „Александар палас“, се случи свадбената веселба на ќерката на Адријана и Горан Алачки, Грациела, која му кажа „да“ на нејзиното долгогодишно момче Игор Димовски. Преку 300 гости од целиот свет уживаа во музиката на „Академци“ и Драган Мијалковски, но најинтересен беше моментот со играорците од КУД „Кочо Рацин“ каде што членуваат младенците, […]

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Полека се рушат табуата? Топлес девојки во Охрид

Сончањето топлес и не е некое чудо ниту за Македонките ама кога се на плажите во други земји. Во Охрид тоа е тешко да се види. Но, се чини дека и ова табу полека се руши. Фотографиите се од охридската плажа Парк која има ново име Голден Бич… Foto – Brif.mk  

______________________________________________________________________________________________________

Еве ги педофилските пораки кој Крстевски ги праќал на ќерката на Ангелов (Фото)

Еве ги педофилските пораки кои 62-годишниот Зоран Крстевски ги праќал на малолетната 15 годишна ќерка на генералот Ангелов ги објави порталот Мактел, ви пренесуваме дел. Крстевски претходно на својот фејсбук профил објави дека тие пораки не се пишувани од него туку некој му го хакирал профилот . Зоран Крстевски одговори на обвинувањата за педофилство од […]

______________________________________________________________________________________________________

Трогателно- кога ќе ја гушнат и се лупи кожата (Видео/Фото)

Американката Рафаела Копелан (6) страда од ретка и неизлечлива болест која ја прави нејзината кожа исклучително чувствителна и буквално се лупи и отпаѓа и при најнежен допир. Кога таа се родила, немала кожа на едната рака и двете стапала, а во болницата не знаеле за што точно станува збор. Ова е вродена и неизлечива болест која […]

______________________________________________________________________________________________________

Гром удри во авионот на шпанската фудбалска репрезентација

Шпанската фудбалска репрезентација прерано ги заврши своите настапи на Мундијалот во Бразил и денес допатува во престолнината на Шпанија. По само еден ден од победата над Австралија, која немаше никакво значење, авионот со шпанските репрезентативци слета на аеродромот во Мадрид. Авионот слетал пред 12 часа, но репрезентативците претрпеле голем шок, бидејќи авионот наводно бил погоден […]

______________________________________________________________________________________________________

Несреќа од пеколот: Животно се заби во автобус – бројачот застанал на бројот 666 (Видео/Фото)

На патот Минск – Киев се случил вистински пекол! Голем лос се забил во шофершајбна на автобус, и на место останал мртов, додека автобусот е онеспособен. Меѓутоа информацијата за овој инцидент веднаш се распространила низ светот бидејќи после ударот со лосот, километар-бројачот застанал на ѓаволскиот број 666,6. Познато е дека бројот 666 е сатански број […]

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Снег во Естонија

Жителите на Естонија денеска ги изненади снег, за првпат по 32 години во овој дел од годината. – Ноќеска температурите беа под нулата, по што падна снег, наведе Хелве Мејтерн, претставник на естонската метеоролошка служба. – Таа аномалија можеби се должи на климатските промени, но не можеме да бидеме сигурни, изјави Мејтерн. Студениот бран доаѓа […]

______________________________________________________________________________________________________

Малезискиот авион не исчезнал случајно, се било договорено?

Поранешен новозеландски пилот и истражител на авионски несреќи Јуан Вилсон, и новинарот Џеф Тејлор, тврдат дека иисчезнувањето на малезискиот боинг пред сто дена, било договорено и пресметано Двајцата тврдат дека нема никаква случајност во исчезнувањето на авионот на Малезијан ерлајнс на осми март.-Вистината  која се крие зад летот 370 ќе ги остави во шок патниците. […]

______________________________________________________________________________________________________

Пејачката Драгана Мирковиќ имала сообраќајна несреќа

Српската пејачка Драгана Мирковиќ заедно со нејзиниот сопруг Тони Бијелиќ доживеале сообраќајна несреќа враќајќи се од Белград во Виена, јавуваат српските медиуми. За среќа, брачниот пар поминал без посериозни повреди. Информацијата е објавена и на официјалната фан страна на Драга Мирковиќ на Facebook. Таа се враќала од Белград каде гостувала на српската телевизија Пинк.

______________________________________________________________________________________________________

Се ожени директорот на Т-Мобиле, Жарко Луковски – женаму работи во ОНЕ

Главниот извршен директор на Т-Мобиле, Жарко Луковски се ожени во неделата, пренесува Вест. Како што пишува весникот, неговата свадба била во сосема нетрадиционален стил, бидејќи младоженецот бил облечен во  црн костим без вратоврска и во амбиент како во њујоршките клубови. Двајца сведоци му биле  кумот Сашо Мијалков, директор на Управата за безбедност и контраразузнавање,  а старосват Љубисав Лазаревиќ. […]

______________________________________________________________________________________________________

Како засекогаш да се отарасите од бубашвабите – испробано и 100% делува

Ова е ефикасен начин засекогаш да се отарасите од бубашвабите. Подготовка: Земете 1 жолчка од јајце, истурете во неа 30-50г  борна киселина во прав (боракс или acidi borici во прав). Формирајте со мешање густа маса. Од оваа мешавина направете топчиња со дијаметар од околу 1 см. Почекајте смесата да се исуши (околу еден час) и […]

______________________________________________________________________________________________________

Сообраќајка во Скопје – се преврте автомобил

Сообраќајка се случила рано утрово кај бензинската пумпа во индустриската зона во Скопје – објави А1 он. Во сообраќајката се превртел автомобил марка Сеат.Според очевидците причина за сообраќајката е преголема брзина, а возачот кој бил сам во автомобилот поминал со полесни повреди.  

______________________________________________________________________________________________________

Во Пакистан каменувана жена која се омажила од љубов – починала

Пред судската зграда во пакистанскиот град Лахор денеска семејството ја каменуваше и погуби 25-годишна Фарзана Икбал, која се омажила од љубов. Околу десетина мажи, меѓу кои биле и татко и, двајца браќа и нејзиниот поранешниот вереник фрлале камења и тули кон Фарзана. Таа се здобиле со тешки повреди на главата од кои починала во болница. Мажите веднаш побегнале од […]

______________________________________________________________________________________________________

Силно невреме во Загреб: Поплавени улици, искршени дрвја (Видео)

Попладневно хрватскиот главен град Загреб го зафати силно невреме, проследено со силни ветрови, грмотевици, дожд и град, при што многу улици се поплавени. Искршени се повеќе дрвја, а на одредени места паѓал и град со големина на лешник. Поради тоа што за само некоку моменти биле поплавени повеќе улици, сообраќајот се одвива отежнато. Според најавите […]

______________________________________________________________________________________________________

Прво ја тепал, па ја бркал до влезот каде ја убил, па се самоубил – тврдат очевидци

Убиството и самоубиството се случувале во реонскиот центар Аерoдром на Видое Смилевски Бато во влезот непосредно пред зградата со број 10. На настанот му претходела караница помеѓу момчето и девојката на која сведоци биле посетитетлите на соседното кафуле. Во моментот на пукањето локалот бил полн со гости, велат очевидци. Иако едно од двете лица давало […]

______________________________________________________________________________________________________

Да нема повеќе војни – Помогни на браќата – сите како еден: Песна која го сплоти Балканот

Милена Стевич напишала песна под наслов „Да нема повеќе војни“ која за кратко време стана вистински „бум“ на социјалните мрежи во регионот. Текстот на песната во која младата авторка преку стихови ја опиша состојбата во Србија и Босна ви ја пренесуваме во целост. „Šapnula je Drina Savi jednu priču o poplavi. – Riješila sam, Savo, […]

______________________________________________________________________________________________________

Зеница како да не постои-пропадна во земјата (Видео)

Поплавите кои изминативе денови го зафатија регионот во БиХ предизвикаа масовни свлечишта. За само неколку секунди се уриваа цели куќи.Најдраматично беше во Зеница. Населбите Топчиќ поље, Немиле и Шериќ, се во потполност непрепознатливи.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1