Archive | Uncategorized RSS feed for this section

Да нема повеќе војни – Помогни на браќата – сите како еден: Песна која го сплоти Балканот

Милена Стевич напишала песна под наслов „Да нема повеќе војни“ која за кратко време стана вистински „бум“ на социјалните мрежи во регионот. Текстот на песната во која младата авторка преку стихови ја опиша состојбата во Србија и Босна ви ја пренесуваме во целост. „Šapnula je Drina Savi jednu priču o poplavi. – Riješila sam, Savo, […]

______________________________________________________________________________________________________

Зеница како да не постои-пропадна во земјата (Видео)

Поплавите кои изминативе денови го зафатија регионот во БиХ предизвикаа масовни свлечишта. За само неколку секунди се уриваа цели куќи.Најдраматично беше во Зеница. Населбите Топчиќ поље, Немиле и Шериќ, се во потполност непрепознатливи.

______________________________________________________________________________________________________

Десетици илјади луѓе во Хрватска ги напуштија своите домови

Во Хрватска во поплавените села Гуња, Рачиновац и Рајево Село уште 40-ина луѓе чекаат на евакуација. Подрачјето дополнително се утврдува со насипи, изјави командантот на Хрватската копнена војска, геенрал Драгутин Репинц, додавајќи оти војската синоќа изградила голем насип кон местото Јемен во Србија. Неофицијално се проценува дека од поплавените подрачја од Посавина десетици илијади луѓе […]

______________________________________________________________________________________________________

Во Босна е најлошо, во Србија најпространо

Србија ситуацијата е под контрола, но се уште се во исчекување на максимумот од поплавниот бран, кој ќе се премести кон Белград и Обреновац. -Се уште немаме анализи како ќе изгледа тоа – изјави Бабиќ за Танјуг. Според него, ТЕ “Никола Тесла” во Обреновац не е загрозена, додека ТЕ во Костолац, каде што се прават […]

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: „Одам да помогнам, гајле ми е ако загинам“

Голем број на Белграѓани се собраа  пред Комбанк арената поради организирано заминување во загрозените подрачја, поради што била направена селекција од 200 до 300 најподготвени кои ќе бидат испратени во Обреновац. Иако повикот важел само за мажи, репортерите на „Блиц“ пренесуваат дека и по некоја девојка успеала да се провлече и да оди во поплавените […]

______________________________________________________________________________________________________

Сава се дигна над 8 метри -загрозен и Белград!

Сава утре би можела да се излее по Белград, а под вода би можеле да се најдат улиците кај Ада Циганлија и Саемот. Сања Жугиќ, началник на управата за справување со ризик, за српски„Курир“ изјави дека Сава расте од час во час и дека најкритично ќе биде денес и утре. – Огромни количони на вода […]

______________________________________________________________________________________________________

Мора да врати 22 милиони долари – измислила дека живеела со волци и убивала нацисти!

Жената која ја измисли приказната за тоа како го преживеала холокаустот и ги напишала мемоарите кои станале бестселер мора да му врати 22,5 милиони долари на својот издавач. Всушност, Миша Дефонеска, како што пренесува Daily Mail во 1997-ма година објавила мемоари “Години на Холокаустот” околу тоа како еврејката од Брисел талкала низ Европа откако родителите […]

______________________________________________________________________________________________________

Џорџ Клуни дал 450.000 фунти за прстен – еве како изгледа

Познатиот актер Џорџ Клуни и неговата свршеница Амал Аламудин ја прославија својата веридба во друштво на познати пријатели во Малибу. Клуни и идната госпоѓа Клуни уживаа во друштво на фронтменот на групата U2, Боно, сопственикот на ресторанот Ранде Гербер и неговата сопруга Синди Крафорд. Овие денови познатата двојка ужива во стојот нов статус  и се […]

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Најголемиот брод „Виктори“ ќе се закотви во Вардар

Веќе се наѕираат контурите на најголемиот брод на Вардар, кој ќе работи и како хотел. Третата и најголема галија на Вардар, која ќе има и хотелски соби, ќе биде изградена по оригиналот на најпознатиот англиски воен брод на Кралската морнарица од пред два века, „Виктори”. Бродот, чии контури веќе се поставени помеѓу двата нови моста, […]

______________________________________________________________________________________________________

Студенти од Македонија на натпревар на НАСА за главната награда

Тим од пет македонски студенти се борат за главната награда на интернационален натпревар организиран од НАСА, во кој учествуваат екипи од над 100 земји ширум светот. Станува збор за натпреварот НАСА Спејс Аппс Челинџ, кој оваа година беше организиран во Македонија по вторпат и предизвика голем интерес меѓу младите технолози, научници, програмери, дизајнери, претприемачи и […]

______________________________________________________________________________________________________

Одеса во пламен, 38 загинати

По судирите помеѓу украинските безбедносни сили и про-руските активисти во Славјанск, немирите се проширија и во Одеса, каде околу 1.500 радикални приврзаници на киевските власти и навивачи на локален фудбалски клуб се судриле на плоштадот во центарот на градот. Младинци вооружени со синџири, стапови и штитови се обиделе да одржат марш низ централните улици на […]

______________________________________________________________________________________________________

Груевски: Поевтинуваат месото, млекото и бебешките производи

Владата го прифати предлог Законот за  намалување на стапката на Данокот на додадена вредност од 18 на 5 отсто, за сточната храна и адитивите на сточна храна, жив добиток, за бебешките производи и за училишен прибор. Како што најави премиерот Никола Груевски, новото законско решение се очекува да стапи на сила кон крајот на мај […]

______________________________________________________________________________________________________

Почина девојката застрелана во Тетово

Дваесетгодишната Р.Д. од тетовско Јажинце која се здоби со две влезни рани во пределот на плешката откако врз неа со огнено оружје, најверојатно пиштол, пукал нејзиниот љубовник С.Х. (26) од Џепчиште, им подлегна на повредите. Како што информира портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски, инцидентот се случил нешто пред 16 часот на паркигнот пред маркетот […]

______________________________________________________________________________________________________

Ја камшикува ќерката поради слики на Фејсбук

Шокантно видео во кое една мајка од Тринидад и Тобаго ја тепа својата 12-годишна ќерка со ремен бидејќи објавувала разголени фотографии на Фејбук го шокираше светот. Да биде работата пошокантна, видео снимката ја направила самата мајка и ја објавила на Фејсбук за дополнително да и дојде памет. На снимката е забележан моментот во кој Хелен […]

______________________________________________________________________________________________________

Охрид преполн – има гости од Италија, Турција, Украина

Охрид во знакот на Велигденските празници, деновиве исполнет со гости. Најбројни се туристите од соседството Србија, Бугарија но и подалечните земји Украина, Италија и Турција. –  Убав празник најубав треба да се почитува. 02 52 Јас доаѓам по втор па овде,  многу ми се допаѓа Охрид , изјави туристка од Бугарија. -Ова е втор пат […]

______________________________________________________________________________________________________

Шокантно: Одбил да му помогне на маж кој паднал на шините – возот го прегазил мажот

Патниците кои го чекале возот на перонот во подземната железничка во Њујорк, се обиделе да му помогнат на мажот кој паднал на шините, но кога возот поминал, се што можеле да направат било да ја свртат главата и да не го видат ужасот. Инцидентот се случил уште на 28. декември 2013. година, но снимката е […]

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Водно под снег

Снежна покривка утрово и на скопската планина Водно. Падот на температурите донесе снежни покривки во повеќе планински предели во државата, но и во голем број градови. Покрај завеаните Струга, Охрид, Гостивар и Тетово, утринава под снежна покривка е и Водно. Foto – Kurir

______________________________________________________________________________________________________

8 годишно девојче лечи со допир (Видео)

Осумгодишната Алани со допир лекува неизлечливи болести, на Интернет се појави снимка како малото девојче и помага на жена да оди без патерици и му подава на рака на маж кој има ХИВ, кој потоа од шок паѓа во несвест. Таа „лекува“ во црквата на својот татко, Адаут Сантос во Рио де Женеиро. Сантос тврди […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1