Чавков и Спасов остануваат во министерствата како заменици


Митко Чавков и Диме Спасов остануваат во Министерството а внатрешни работи, односно Министерството за труд и социјала, како заменик министри, потврдуваат партиски извори од ВМРО-ДПМНЕ. Владејачката партија решила да не прави кадровски промени.  mitko cavkov

Функцијата заменик министер се воведува со измени на Законот на влада, како последица на политичкиот Договорот од Пржино. Заменик министрите ќе имаат право да ставаат вето на одлуките на министрите, кои се од редовите на СДСМ, за прашања поврзани со изборниот процес. Конечна одлука за тоа дали одлуката на министерот се коси со изборната регулатива, ќе има Државната изборна комисија.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1