Чоколадата е дрога, на мозокот делува како опиум


Научниците утврдија дека чоколадата во човековиот мозок делува на ист начин како опиумот кај зависниците.

Се чини дека секогаш постои добра причина за да изедеме парче чоколадо, но експертие тврдат дека овој прекрасен деликатес делува како опиум на мозокот.

Во студијата во која била спроведена на зависници од дрога, постојат докази дека нивото на хемикалии во мозокот наречен енкепхалинс, едорфин има слични својства како опиумот кој бил најден кај оние на кои што им е дадено да изедат чоколадо.

Се чини дека анкафалинот како невротрансмитер може да предизвика некаква форма на лакомост или пак зависност кај луѓето.

Во една студија на Универзитетот во Мичиген се наведува дека одредени невротрансмитери, можат да произведат интезивно паталошко ниво на мотивација за нарушување на исхраната, наркоманија, или пак други слични комплусивни акции.

Tags: ,

Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1