Да замириса цела кујна – Крофни по рецептот на баба


Состојки:

news_18611● 2 јајца
● 1 коцка квасец
● 1 чаша јогурт
● 1 кг брашно
● 300-350 мл вода
● ½ лажичка сол
● 5 лажици шеќер
● 200 г шеќер во прав
● 100 мл масло за јадење

Подготовка:

● Во топлата вода растопете го квасецот и сипете го јогуртот. Потоа додајте ги солта, брашното, маслото за јадење и јајцата. Замесете тесто и оставете да отстои десетина минути.

● Развлечете кора од тестото и со  чаша вадете ги крофните. така обликувани оставете ги уште десетина минути да отстојат, па потоа пржете ги во врело масло.

● Готовите крофни посипете ги со шеќер во прав, полнете ги со готварски шприц по ваша желба – мармалад, еурокрем..

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1